wtorek, 7 maja 2024 Imieniny obchodzą: Benedykt, Florian, Bogumir, Gizela, August, Ludomiła, Wincenta, Domicela, Domicjan, Domicjana
14-11-2011 16:09, dodał: Piotr Łukaszewski czytano: 1258 razy

Gdyński Jesienny Bieg Niepodległości

Czternasta edycja Jesiennego Biegu Niepodległości odbyła się 11 listopada w Gdyni. Bieg ten zorganizowany tradycyjnie przez Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji przyciąga na start rokrocznie coraz więcej miłośników biegania. Do zawodów zgłosiło się niespełna 2200 osób, co przerosło oczekiwania zarówno organizatorów, jak i biegaczy.

Zawody rozpoczęli zawodnicy startujący w Wielkim Marszu Niepodległości, który rozegrany został na 3 pętlach, z której każda miała długość 1 km. Tuż po nich na trasę ruszyła młodzież. Rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, której przyglądali się licznie zgromadzeni na terenie basenu jachtowego i Skwerze Kościuszki spacerowicze, trenerzy i rodzice.

O godzinie 15:00 wystrzał armatni dał znak do startu honorowego Biegu Głównego, na którego starcie stanęło wielu znanych zawodników ze świata sportu, m.in.: Adam Korol - czołowy polski wioślarz, Marcin Chabowski - zwycięzca Nocnego Biegu Świętojańskiego z 2010 i 2011 roku, Radosław Dudycz - dwukrotny Mistrz Polski w Maratonie, Antoni Cichończuk - najlepszy polski weteran w biegu maratońskim, Wioletta Kryza - jedna z najbardziej utytułowanych polskich biegaczek na długich dystansach a także Radni Miasta Gdyni z Naczelnikiem Wydziału Nieruchomości i Polityki Gospodarczej - Tomaszem Banelem na czele. W zawodach wzięła także udział spora grupka Strażaków Państwowej Straży Pożarnej, którzy rywalizowali w specjalnie dla niech stworzonej kategorii.

Od początkowych kilometrów ton rywalizacji nadawali Dudycz i Chabowski, którzy wypracowali sobie przewagę nad pozostałą grupką biegaczy, w której biegli Łukasz Gurfinkiel, Tomasz Grycko i Daniel Chuchała. Ostatecznie w zawodach zwyciężył Marcin Chabowski, który na ostatnich metrach przypuścił atak i na mecie osiągnął czas 29 minut i 58 sekund. Dwie sekundy za nim finiszował Dudycz, a minutę później linię mety przeciął Gurfinkiel. Sami zawodnicy oceniali bieg bardzo wysoko. Radosław Dudycz, który 30 października startował w maratonie we Frankfurcie był zaskoczony tak dobrym rezultatem. W kategorii kobiet wygrała Wioletta Kryza, która na mecie uzyskała czas 35 minut i 21 sekund. Jako druga przybiegła Marta Szenk, a jako trzecia uplasowała się Daria Lajn, która biegi uliczne traktuje jako dopełnienie treningu biegacza na orientację, w którym się specjalizuje. W klasyfikacji generalnej Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych zwyciężyli Radosław Dudycz i Marta Szenk.

Dla zwycięzców przygotowano nagrody finansowe, pamiątkowe puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Na wszystkich, którzy ukończyli Bieg Główny czekał medal, który był ostatnim elementem układanki, w której skład wchodziły medale z Biegu Europejskiego oraz Nocnego Biegu Świętojańskiego.

Żródło: Piotr Suchenia