czwartek, 2 maja 2024 Imieniny obchodzą: Zoe, Borys, Zygmunta, Walter, Gwalbert, Walbert, Waldebert, Witomir, Atanazy, Walenty
Kaszëbsczi jazëk Polski English Deutsch
20-06-2011 12:17, dodał: Piotr Łukaszewski czytano: 964 razy

VII Nocny Bieg Świętojański w Gdyni

18 czerwca 2005 roku w Gdyni, Piotr Drwal z Ustki jako pierwszy przeciął linię mety I Nocnego Biegu Świętojańskiego, który na swoim starcie zgromadził 177 zawodników z całego kraju. Sześć lat później, dokładnie 18 czerwca 2011 roku Marcin Chabowski zwyciężył w siódmej edycji Nocnego Biegu Świętojańskiego, którą ukończyło 1077 biegaczy z Polski i Europy. Te dwie liczby obrazujące frekwencję na przestrzeni siedmiu lat pokazują jak ewoluował rozwój biegania w Polsce oraz w Gdyni, która z roku na rok staje się miastem, przyciągającym do siebie nie tylko żeglarzy i turystów, ale również miłośników i pasjonatów biegania z całego Świata.

W tym roku idąc naprzeciw biegaczom, organizatorzy postawili na nową trasę, która ukazywała całe piękno miasta podkreślając jego nadmorski charakter. Biegacze mogli tym samym podziwiać zacumowane żaglówki w Marinie Gdynia, historyczny żaglowiec - Dar Pomorza, a także jedyny ocalały polski okręt wojenny zbudowany przed II wojną światową oraz najstarszy na świecie wciąż istniejący niszczyciel - ORP Błyskawica. Kolejnym punktem trasy był odcinek prowadzący najbardziej reprezentatywną ulicą Gdyni - Świętojańską, gdzie na wysokości Urzędu Miasta biegacze kierowali się wprost na Bulwar Nadmorski, z którego rozpościerał się widok na rozświetlone o tej porze Trójmiasto oraz na cumujące na redzie portu statki. Ostatnie kilometry wiodły nowo otwartą ścieżką rowerową, której doskonała nawierzchnia sprawiała, że biegacze jeszcze szybciej mimo narastającego zmęczenia pokonywali ostatnie kilometry trasy VII Nocnego Biegu Świętojańskiego, wbiegając do Mariny, gdzie znajdowała się meta zawodów.

Na starcie biegu oprócz szerokiego grona amatorów, można było dostrzec znajome sylwetki najlepszych polskich biegaczy, którzy przyciągani przez wysokie nagrody finansowe również w tym roku postawili porzeczkę bardzo wysoko a wyniki osiągnięte na mecie stawiają Nocny Bieg Świętojański w Gdyni, jako jeden z najszybszych dziesięciokilometrowych biegów w Polsce. Do grona faworytów od samego początku zaliczano Marcina Chabowskiego z Floty Gdynia, który zwyciężył w Gdyni w ubiegłym roku, Radosława Dudycza, lidera cyklu GPX Gdyni w Biegach Ulicznych oraz dwukrotnego Mistrza Polski w Maratonie a także Łukasza Kujawskiego, Łukasza Gurfinkiela, Tomasza Grycko i Piotra Pobłockiego. Wśród pań do zwycięstwa typowano Martę Szenk z Bydgoszczy, Wiolettę Kryzę oraz Weronikę Wójcik.

Punktualnie o godzinie 21:00 Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek dał znak do startu. Od początku ton rywalizacji nadawał Marcin Chabowski, który pierwsze 5 km okrążenie pokonał w czasie 14:34 uzyskując kilkusekundową przewagę nad Łukaszem Kujawskim i biegnącym za nim Radosławem Dudyczem. Rywalizacja wśród pań zapowiadała się również bardzo interesująco, gdyż Marta Szenk i Wioletta Kryza minęły półmetek z tym samym czasem, co zapowiadało walkę do ostatnich metrów. Po 29 minutach i 16 sekundach jako pierwszy linię mety przeciął Marcin Chabowski, uzyskując tym samym jeden z najlepszych czasów osiągniętych w tym roku na dystansie 10 km w Polsce. Pół minuty za nim wbiegł Łukasz Kujawski, a z czasem 30:00 jako trzeci uplasował się Radosław Dudycz. Wśród pań ostatecznie wygrała Wioletta Kryza, która uzyskała czas 35 minut i 26 sekund. Jako druga linię mety przecięła Marta Szenk, a na trzeciej pozycji wbiegła Weronika Wójcik.

Na mecie na wszystkich czekały medale, stanowiące element układanki, nawiązujący do całego cyklu GPX Gdyni w Biegach ulicznych 2011 a także ciepły posiłek i pamiątkowe koszulki. Najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej oraz w kategoriach wiekowych udekorowano okazałymi pucharami, nagrodami finansowymi i talonami na sprzęt sportowy. W VII Nocnym Biegu Świętojańskim organizatorzy przygotowali również nagrody w kategoriach specjalnych. W klasyfikacji ratowników zwyciężył Paweł Borawski a wśród niepełnosprawnych Ireneusz Majkut. Tradycyjnie pamiątkowe statuetki i nagrody wręczono również najstarszym Gdynianom a byli to Renata Walendziak i Eugeniusz Musiał oraz najlepszym Gdynianom i tu zwyciężyli Paula Szczepańska i Daniel Sławiński. Trofea sportowe wręczali zawodnikom Joanna Zielińska - Pełnomocnik Prezydenta ds. Sportu, Dyrektor GOSiR - Marek Łucyk oraz Radny Miasta Gdyni, który również startował w VII Nocnym Biegu Świętojańskim - Bartosz Bartoszewicz.

Żródło: Piotr Suchenia
 
Oceń artykuł:
Ten artykuł jest oceniany na
  • 3
Masz swoje zdanie? Przedstaw je! Komentuj zgodnie z Zasadami Opinii.
Więcej różnych opinii i komentarzy znajdziesz na sportowym forum.
 
Redakcja | O nas | Patronat medialny | Reklama | Polityka prywatności | Linki | Kontakt