wtorek, 7 maja 2024 Imieniny obchodzą: Benedykt, Florian, Bogumir, Gizela, August, Ludomiła, Wincenta, Domicela, Domicjan, Domicjana
16-05-2011 11:01, dodał: Piotr Łukaszewski czytano: 905 razy

Znakomity debiut gdańskiego Biegu po Twierdzy

Blisko 150 uczestników pojawiło się 14 maja na Górze Gradowej w Gdańsku - tam odbyła się pierwsza edycja Biegu po Twierdzy. To zupełnie nowa impreza w polskim kalendarzu biegowym, a przy tym wyjątkowa. Decydowała o tym przede wszystkim trasa - wymagająca, z licznymi podbiegami, schodami do pokonania w górę i w dół, a przede wszystkim oferująca wspaniały widok na centrum Gdańska.

Suma przewyższeń wynosiła 6% długości trasy, a to oznacza, że Gdański Bieg po Twierdzy kwalifikuje się do kategorii biegów górskich. To także jedno z 400 wydarzeń, jakie odbędą się w Polsce w ramach obchodów 400. rocznicy urodzin wybitnego gdańszczanina, astronoma Jana Heweliusza.

Atrakcyjna trasa w nietypowym i ciekawym miejscu - na terenie Twierdzy Gdańsk przyciągnęła na start blisko 200 uczestników. Wystartować mógł w zasadzie każdy - amator biegania i aktywnego wypoczynku, jak też wytrawny biegacz. Trasa miała długość 5 km i wiodła ścieżkami, alejkami oraz przez tereny zielone i skarpy, a nawet tunel na terenie gdańskiego fortu.

W biegu głównym, w kategorii kobiet zwyciężyła Wiolletta Kryza (Efekt War-Ma Olsztyn - czas netto 20:38). Druga na mecie zjawiła się Monika Wirkus (Maja Team, Wejherowo - 21:37). Trzecia finiszowała Maria Maj-Rokosz (Maja Team, Wejherowo - 22:40). Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Łukasz Gurfinkiel (Gdańsk - 16:49). Na drugim miejscu zawody ukończył Bartosz Mazerski (LKS Zantyr Sztum - 17:03), zaś trzeci przybiegł Leszek Zblewski (Remus Kościerzyna - 17:10).

Dla najlepszych biegaczy (miejsca 1-3) w biegu głównym (kobiet i mężczyzn) przygotowane zostały nagrody finansowe w wysokości odpowiednio 700, 500 i 300 PLN. Uzupełniały je upominki. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę oraz medal. Zwyciężyć można było również bez osiągania najlepszych wyników. Na koniec imprezy wszyscy startujący wzięli udział w losowaniu nagród - trzech rejsów do Szwecji promem Stena Line oraz wejściówek do Loopy’s World.

Zawodom towarzyszyły ponadto różne imprezy dodatkowe, m.in. bieg dla dzieci i młodzieży po twierdzy (około 1 km) oraz rajd nordic walking (spacer rekreacyjny o długości około 2,5 km), a także liczne gry, zabawy i konkursy dla publiczności.

Żródło: mosir.gda.pl