piątek, 17 maja 2024 Imieniny obchodzą: Weronika, Paschalis, Herakliusz, Sławomir, Bruno, Wiktor
Kaszëbsczi jazëk Polski English Deutsch
23-12-2010 14:42, dodał: Piotr Łukaszewski czytano: 1288 razy

Podsumowanie roku Pomorskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe

fot. Paulina Bigus

16 grudnia w Urzędzie Miejskim w Skarszewach odbyło się wyjazdowe spotkanie Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia LZS w Gdańsku. Działacze pod przewodnictwem Przewodniczącego Pomorskiego Zrzeszenia LZS Bogdana Dombrowskiego ocenili tegoroczny dorobek sportu ludowego.. Zastanawiano się także nad stworzeniem kompleksowej oferty sportowo-rekreacyjnej dla mieszkańców wsi i małych miast z uwzględnieniem istniejącej i powstającej bazy sportowej.

Gośćmi spotkania byli m.in.: Leszek Czarnobaj - Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego - Maciej Kowalczuk, włodarze Miasta i Gminy Skarszewy oraz Przewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego wraz z zastępcą.

Maciej Kowalczuk z uznaniem mówił o poprawie funkcjonowania Pomorskiego Zrzeszenia LZS w ostatnich latach. Duża w tym zasługa oddanych działaczy - wieloletnich pracowników wojewódzkiego LZS - Sekretarza Wiesława Szczodrowskiego oraz organizatorki imprez rekreacyjnych i turystycznych Danuty Janczak. Udało się przezwyciężyć problemy finansowe pomorskich sportowców wiejskich, chociaż nadal budżet Pomorskiego Zrzeszenia LZS klasyfikuje je na szarym końcu na tle kraju. Kowalczuk podkreślał, iż gminy wiejskie z powodzeniem inwestują w rozwój bazy sportowej - powstają nowe hale gimnastyczne, boiska wielofunkcyjne, stadiony i place zabaw. Zadaniem m.in. LZS-ów jest teraz zagospodarowanie obiektów, wprowadzenie na boiska życia - a zatem stworzenie oferty sportowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Doskonałym przykładem integrowania społeczności lokalnej poprzez sport jest gmina Linia w powiecie wejherowskim, która w 2010 roku została laureatem krajowym Konkursu Ministra Sportu u Turystyki - na najciekawszą inicjatywę upowszechniania sportu dzieci i młodzieży w środowisku wiejskim. Mieszkańcy rywalizowali w ciągu całego roku w 10 dyscyplinach sportowych w kilku kategoriach wiekowych: warcabach, szachach, strzelectwie, piłce nożnej halowej, Baśce kaszubskiej, piłce siatkowej, piłce nożnej 7 i 11 osobowej, tenisie stołowym oraz spartakiadzie letniej. W gminie, która liczy niespełna 6 tysięcy wszystkich mieszkańców zanotowano blisko 2 tysiące osobo startów. Nad całością imprezy czuwa pomysłodawca imprezy a zarazem organizator i koordynator Jan Trofimowicz - dyrektor miejscowego Gminnego Domu Kultury - jednocześnie członek Prezydium PZ LZS w Gdańsku.

Wszelkie przejawy życia sportowego wspiera wójt Łukasz Jabłoński, który stawia na rozwój bazy sportowej i turystycznej w gminie. Dzięki jego staraniom zmodernizowany gruntownie został gminny stadion w Lini, wybudowane zostało pełnowymiarowe boisko w Pobłociu, zbudowano boiska Orlik w Lini oraz wielofunkcyjne w Strzepczu. Powstał także piękny szlak turystyczny Duchów Kaszubskich, zaadaptowano i wyposażono w sprzęt 6 wiejskich świetlic, które tętnią życiem, a przy tym powstaje w gminnej miejscowości pełnowymiarowa hala sportowa wraz z zapleczem.

Podczas spotkania zastępca Przewodniczącego Rady Wojewódzkiej LZS (jednocześnie skarbnik Rady Głównej) Józef Podgórski przedstawił tegoroczny dorobek sportowców wsi pomorskiej. Najlepsi sportowcy i trenerzy a także zasłużeni działacze spotkają się 12 marca w Lini na uroczystym ogłoszeniu wyników plebiscytu osiągnięć sportowych LZS Pomorza za 2010 rok.

Do grona najlepszych klubów LZS w województwie zaliczane w 2010 roku były: Cartusia Kartuzy (zapasy, kolarstwo, piłka nożna), Talex Borzytuchom (lekkoatletyka), Piast Człuchów (kajakarstwo), LKS Charzykowy (żeglarstwo), ZKS Miastko (zapasy), Baszta Bytów (kolarstwo), Rodło Kwidzyn (lekkoatletyka), Zantyr Sztum (lekkoatletyka), Polstyr Człuchów (kajakarstwo). Blisko czołówki są także: Agro Kociewie Starogard Gdański i LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz. Pomorskie Zrzeszenie LZS skupia w swoich szeregach 357 kół LZS, 67 klubów LKS, 25 sekcji szkolnych - szczególnie w szkołach rolniczych w małych miejscowościach i miasteczkach. W klubach, gdzie młodzież w danych dyscyplinach osiąga znaczące sukcesy tworzone są tzw. sekcje wiodące, które w pewnym stopniu finansowane są z funduszy Rady Głównej LZS.

Dzięki działaczom, którzy najczęściej jako wolontariusze bez żadnych wynagrodzeń służą mieszkańcom wsi są widoczne sukcesy sportowe nie tylko w dużych bogatych klubach. Kluby i koła LZS-owskie dają pierwsze szlify późniejszym gwiazdom sportowym. Do największych w gronie LZS w naszym regionie z pewnością zaliczyć można Andrzeja Wrońskiego oraz Andrzeja Grubbę.

W czasie spotkania był czas na wręczenie wyróżnień i odznaczeń. Złotą Honorową Odznaką LZS uhonorowano Bernadettę Blechacz olimpijkę z Moskwy w rzucie oszczepem, byłą zawodniczkę WLKS Neptun Pruszcz Gdański, która nadal promuje sport szczególnie wśród dzieci i młodzieży wiejskiej. Srebrną Honorową Odznaką odznaczony został także Roman Berlik propagator sportu LZS-owskiego, były czołowy biegacz naszego województwa. Ponadto specjalne wyróżnienia za promocję LZS na łamach prasy otrzymał redaktor Paweł Kowalski z Dziennika Bałtyckiego.

Żródło: Paulina Bigus
 
Oceń artykuł:
Ten artykuł jest oceniany na
  • 2
Masz swoje zdanie? Przedstaw je! Komentuj zgodnie z Zasadami Opinii.
Więcej różnych opinii i komentarzy znajdziesz na sportowym forum.
dabi[niezalogowany-81.219.96.34] 2010-12-25 01:40:38
witam i życzę wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku. ale muszę sie odnieść do artykułu jeżeli p. Andrzej Grubba dostaje jakieś tam laury od LZS-u to chyba jakaś pomyłka gość ma klapki na oczach na piłke nożną i jak by było mało to też w określonym gronie klubów. Jeżeli będziemy takich ludzi wyróżniali a nie tych co się poświęcają naprawdę szeroko pojętemu sportowi na ziemi pomorskiej to życzę sukcesów. Jestem młodym działaczem i naprawdę jest więcej trenerów i działaczy do wyróżnienia niż pan Andrzej. pozdrawiam
franc[niezalogowany-83.3.248.82] 2010-12-28 16:24:05
do kolegi powyżej - jeśli wpominamy Andrzeja Grubbę - to wspaniałego sportowca już śp. ze Starogardu Gdańskiego - wielokrotnego medalistę rangi krajowej i europejskiej w tenisie stołowym. Autor tekastu wspomniał go jako jednego z największych sportowców z rodowodem LZS-owskim w naszym regionie.
dabi[niezalogowany-79.189.40.226] 2010-12-28 19:26:52
Witam Sorki prostuje swoją opinie myślałem o panu a. góra a nie o wyśmienitym tenisiście i wzorze sportowca. Żle skojarzyłem zdarza się i jeszcze raz przepraszam za zamieszanie
 
Redakcja | O nas | Patronat medialny | Reklama | Polityka prywatności | Linki | Kontakt