piątek, 17 maja 2024 Imieniny obchodzą: Weronika, Paschalis, Herakliusz, Sławomir, Bruno, Wiktor
22-12-2010 16:18, dodał: Piotr Łukaszewski czytano: 951 razy

35 lat działalności Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Ziemi Puckiej

W dniu 18 grudnia 2010 roku uroczyście obchodzono 35-lecie działalności Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Ziemi Puckiej powołanego do życia w 1975 roku. W pierwszym okresie Klub działał w 4 sekcjach: podnoszenie ciężarów, tenis stołowy, szachy i lekka atletyka a pierwszym Prezesem Klubu został Andrzej Kaźmierczak.

Od 1993 roku Klub jest jednosekcyjny tzn. lekkoatletyczny. Funkcję Prezesa Klubu od tego roku sprawuje Kazimierz Plocke a kadrę szkoleniową nieprzerwanie stanowią: Teresa Jaskułka, Mirosław Blaszke, Roman Paszke oraz Waldemar Płomień.

W okresie działalności zawodnicy reprezentowali Klub na największych imprezach organizowanych w Europie i na świecie.

W 1980 roku na olimpiadzie w Moskwie wychowanek Klubu Stanisław Jaskułka zajął w finałowym konkursie skoku w dal V miejsce a wcześniej został Mistrzem Europy juniorów.

Podczas olimpiady w Sydney w 2000 roku kolejna nasza wychowanka Monika Długa reprezentowała Polskę w biegu sztafetowym 4 x 100 m.

Wielokrotnie zawodnicy Klubu startowali w imprezach typu Mistrzostwa Świata czy Europy w kategoriach młodzieżowych.

W 1998 roku Magda Czenska zajęła I miejsce w rzucie oszczepem podczas Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych w Moskwie a rok później Małgorzata Flejszar zdobyła dwa medale - srebrny i brązowy w biegach sztafetowych podczas Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych.

W następnym roku te dwie zawodniczki startując w odległym Chile w Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych zajęły IV miejsca w swoich konkurencjach, Czenska w rzucie oszczepem a Flejszar w biegu na 200 m.

Inne zawodniczki m.in. Magdalena Wittstock, Aleksandra Palach, Sylwia Ostrowicka, Barbara Łukowska, Anna Kulesza startowały w imprezach międzynarodowych w ramach Młodzieżowej reprezentacji Polski.

Zawodnicy Klubu w imprezach rangi Mistrzostw Polski wszystkich kategorii zdobyli łącznie 68 medali a w imprezach na szczeblu okręgu, regionu czy Mistrzostw Polski LZS zawodnicy łącznie zdobyli ponad 800 medali.

Klub w rozgrywkach zespołowych był reprezentowany w ciągu okresu działalności w okręgowej lidze młodzików, regionalnej lidze juniorów oraz ogólnopolskiej II lidze seniorów. Zespołowo Klub w roku 2010 odniósł największy sukces na przestrzeni wieloletniej działalności ponieważ uzyskał awans do rozgrywek I ligi lekkoatletycznej.

Indywidualnie zawodnik Radosław Lademann został uznany najlepszym zawodnikiem w kategorii młodzików w okręgu pomorskim a Teresa Jaskułka zajęła I miejsce w województwie pomorskim we współzawodnictwie wśród trenerów zajmujących się szkoleniem młodzików.

Wyróżniającą się stroną działalności Klubu to coroczna duża ilość organizowanych imprez sportowych. W całym okresie działalności zorganizowano ok. 900 imprez sportowych z udziałem ponad 180 tyś uczestników.

Z imprez sportowych najbardziej znanych i cieszących się coraz większym powodzeniem to organizowany przez 25 lat w obsadzie międzynarodowej Maraton Ziemi Puckiej, ostatnio zamieniony na Półmaraton.

Wielokrotnie Klub był wyróżniany i nagradzany przez władze sportowe wojewódzkie i centralne za zasługi dla Polskiej lekkiej atletyki.

Podczas uroczystego spotkanie z okazji 35-lecia działalności Klubu 32 zawodników i działaczy zostało wyróżnionych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki honorowymi odznakami.

Za wieloletnią współpracę i pomoc na rzecz Klubu samorządom Ziemi Puckiej oraz MOKSiR Puck i OKSiT Puck złożone zostały podziękowania przez Zarząd Klubu.

Żródło: Waldemar Płomień