sobota, 18 maja 2024 Imieniny obchodzą: Feliks, Wenancjusz, Myślibor, Eryk, Liberiusz, Klaudia, Aleksander, Aleksandra, Teodot
Kaszëbsczi jazëk Polski English Deutsch
17-06-2010 10:37, dodał: Piotr Łukaszewski czytano: 1092 razy

Wyróżnienia sportowe w Redzie

fot. Michał Kaczmarek

W czasie tegorocznych Dni Redy obchodzono kilka jubileuszy: 75 lecie Miejskiego Klubu Sportowego Orlęta, 10 lecie zespołu folklorystycznego Redzanie i 20 lecie Samorządu Terytorialnego w Polsce. Było to okazją do wyróżnień dla najaktywniejszych mieszkańców i przyjaciół Redy.

W trakcie uroczystej 50 sesji Rady Miasta Redy uhonorowano medalem "Zasłużony dla Miasta Redy" - Miejski Klub Sportowy "Orlęta" Reda, w uzasadnieniu przyznania wyróżnienia przedstawiono bogatą historię klubu:
Miejski Klub Sportowy "Orlęta" Reda jest klubem sportowym działającym w formie stowarzyszenia. Od dnia 27 września 2004 r. został wpisany do ewidencji klubów sportowych, prowadzonej przez Starostę Wejherowskiego pod numerem 21.

Historia Klubu zaczyna się w 1935 roku. Wówczas piłkarze rozegrali swój pierwszy historyczny mecz. Był to początek tradycji sportowych Redy. Ówczesna grupa sportowców nie ograniczała swych zainteresowań do piłki nożnej. Organizowano wycieczki, towarzyskie spotkania, pikniki, nawet śpiewanie w chórze. Wojna przerwała brutalnie wszelką, a więc i sportową normalność. Piłkarze wrócili na boisko dopiero w 1945 roku. Pierwszy mecz rozegrali z drużyną z Białej Rzeki, z którą później wiele lat rywalizowano. W tym czasie Klub w Redzie nie posiadał własnej nazwy. Otrzymał ją dopiero w 1950 roku, a sześć lat później "Orlęta" stały się prężnym wielosekcyjnym Klubem. Znaleźli się tu nie tylko piłkarze, ale i łucznicy, lekkoatleci, gimnastycy, tenisiści stołowi, zapaśnicy stylu klasycznego i wolnego oraz bokserzy.

Największe sukcesy odnosili zapaśnicy zdobywając medale mistrzów Polski w tzw. pionie Ludowych Zespołów Sportowych - Franciszek Grunwald, Franciszek Węsierski i Bolesław Brandtke. Wśród lekkoatletów na wyróżnienie zasługują: sprinter Roman Szczygieł i dwaj skoczkowie wzwyż: Roman Nowicki oraz Sławomir Nowak (późniejszy słynny trener kadry narodowej płotkarek). Najbardziej zasłużonymi szkoleniowcami i działaczami tego okresu byli: H. Pączek, A. Żołnierowicz, J. Abraham, G. Baranowski, K. Gdaniec, B. Guzik i W. Guzik.

Ze względu na niesprzyjającą sytuację na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Klub zawiesił działalność na pięć lat. W połowie lat osiemdziesiątych nastąpiło reaktywowanie działalności Klubu, głównie sekcji młodzieżowych piłki nożnej na terenie miasta Redy i okolic.

W 1995 roku z okazji 60-tej rocznicy powstania Klubu Sportowego "Orlęta" na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Redzie miało miejsce historyczne sportowe wydarzenie. Doszło do spotkania redzkich "Orląt" z zespołem "Orłów" Kazimierza Górskiego.

Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych to również czas sukcesów sekcji lekkoatletycznej, w której na szczególne wyróżnienie zasługiwała praca trenerów: Zbigniewa Fierka, Marii Kończal, Mirosława Hajdel, Andrzeja Byczkowskiego, Tomasza Formelli i Krzysztofa Jędrzejewskiego. Wśród sportowców największe sukcesy odnosili: Lucyna Szreder (biegi średnie i długie), Sylwia Gembska (płotkarka), Adriana Balmas (skok wzwyż), Aleksandra Jersak (biegi średnie), Ewelina Formela (biegi średnie), Mariusz Wójcik (skok wzwyż) oraz olimpijka sprinterka z Pekinu Marta Jeschke.

Pracą stowarzyszenia kieruje Zarząd. Funkcję prezesa w długoletniej historii Klubu zajmowali kolejno: Kunibert Grabe, Bolesław Guzik, Mieczysław Banaszkiewicz, Witold Kruszyński, Janusz Molak oraz do dnia dzisiejszego Wacław Trocki.

Od 2000 roku sekcja piłki nożnej Miejskiego Klubu Sportowego "Orlęta" Reda jest w IV lidze. W sezonie 2008-2009 Klub awansował do III ligi. Obecnie zespół piłkarski zajmuje II miejsce w IV lidze premiowane awansem do III ligi.

W barwach "Orląt" wychowało się wielu sportowców. Do najbardziej znanych trenerów prowadzących sekcje piłki nożnej należeli: Wiesław Toczek, Dariusz Mierzejewski, Adam Walczak, Piotr Rzepka, Sławomir Królik, Jerzy Grubba, Andrzej Gorajski, Grzegorz Zwara, Mikołaj Podgórniak, Grzegorz Witt i Mieczysław Gierszewski, którzy cieszą się uznaniem w gronie zawodników i trenerów z całego województwa pomorskiego.

Klub aktywnie włącza się we wszelkie społeczne inicjatywy związane z rozwojem kultury fizycznej w naszym mieście. Mieszkańcy Redy chętnie uczęszczają na mecze z udziałem "Orląt", kibicując na zasadach "fair play".

Klub od momentu powstania integruje mieszkańców, wpływa na wzrost zainteresowania sportem. Wielu młodych ludzi poprzez aktywność w "Olrętach" promuje miasto Reda.

Medal w imieniu klubu odebrał prezes Wacław Trocki. Medale "Zasłużony dla Miasta Redy" otrzymali też: Józef Reszke - Starosta Powiatu Wejherowskiego, ks. kanonik Jan Kowalski - proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego w Redzie, Brygida Śniatecka - artystka, malarka.

Tytułem Honorowy Obywatel Miasta Redy - uhonorowano marszałka województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

Burmistrz Miasta Redy Krzysztof Krzemiński wręczył swoje nagrody za osiągnięcie wyników sportowych w międzynarodowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym: młodemu judoce uczniowi Gimnazjum nr 1 w Redzie, zawodnikowi UKS Galeon Gdynia Jakubowi Rosłonowskiemu. Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury: Pawłowi Hincke - zespół Redzanie oraz Maciejowi Tankun (malarz, poeta, fotografik).

W sobotnie popołudnie w przerwie wygranego meczu Orląt, przedstawiciele Pomorskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Gdańsku: Marian Bobrucki, Jan Buchalski i Andrzej Góra uhonorowali złotymi odznakami "Zasłużony dla Pomorskiego Związku Piłki Nożnej w Gdańsku" długoletnich zawodników i działaczy klubu: Michała Trockiego, Marcina Rybanda, Gintera Baranowskiego, Kazimierza Okroja, Adana Płockiego, Jerzego Stenke, Jerzego Grubę i Sławomira Królika.

Zarząd Pomorskego ZPN w Gdańsku przyznał okolicznościową paterę MKS Orlęta Reda z okazji 75 lecia klubu.

Na spotkaniu z okazji 75 lecia z udziałem byłych, obecnych zawodników, działaczy, trenerów, klubu wręczono statuetki firmom i organizacjom wspomagającym klub, długoletnim zawodnikom, trenerom i działaczom, m.in. olimpijce z Pekinu Marcie Jeszke. Okolicznościowe medale 75 lecia klubu wręczono 40 osobom w przeszłości trenującym i przyjaciołom klubu.

Żródło: Michał Kaczmarek
 
Oceń artykuł:
Ten artykuł jest oceniany na
  • 3
Masz swoje zdanie? Przedstaw je! Komentuj zgodnie z Zasadami Opinii.
Więcej różnych opinii i komentarzy znajdziesz na sportowym forum.
 
Redakcja | O nas | Patronat medialny | Reklama | Polityka prywatności | Linki | Kontakt