sobota, 4 maja 2024 Imieniny obchodzą: Florian, Michał, Paulin, Monika, Grzegorz, January, Antonina
16-05-2012 11:00, dodał: Piotr Łukaszewski czytano: 1530 razy

Judo - puchary i mistrzostwa

W Europie najważniejsze turnieje judo minionego weekendu odbyły się w Londynie - Puchar Europy seniorów i Opolu - Mistrzostwa Europy Weteranów. W obu tych turniejach z powodzeniem walczyli reprezentanci Pomorza.

W Londynie, w składzie reprezentacji Polski startowali młodzi zawodnicy i zawodniczki z AZS AWFiS oraz SGKS Wybrzeże Gdańsk. Tradycyjny turniej londyński był bardzo ważny dla reprezentantów Wielkiej Brytanii, którzy jeszcze walczą o eliminacje do reprezentacji olimpijskiej, ale na matach walczyli jeszcze przedstawicie 27 innych państw.

Z reprezentantów Pomorza w polskiej reprezentacji najlepiej walczył Tomasz Domański (AZS AWFiS Gdańsk). W wadze 100 kg stoczył cztery zwycięskie walki. W piątej - finałowej musiał uznać wyższość reprezentanta Wielkiej Brytanii Petera Cousinsa i ostatecznie zdobł srebrny medal.

Pozostałe wyniki zawodników z Gdańska
52 kg 5 m. Zuzanna Pawlikowska (AZS AWFiS)
90 kg 5 m. Jakub Zarzeczny (SGKS Wybrzeże)
90 kg 9 m. Kamil Kozłowski (AZS AWFiS)
70 kg 9 m. Karolina Tałach (SGKS Wybrzeże)
+78 kg 7 m. Joanna Jaworska (AZS AWFiS)
+100 kg 7 m. Tomasz Tałach (SGKS Wybrzeże)
+100 kg 9 m. Damian Nasiadko (SGKS Wybrzeże)

Na eliminacjach swoje walki zakończyli: Katarzyna Furmanek (AZS AWFiS), Magdalena Kowalczyk (AZS AWFiS), Sebastian Przybysz (AZS AWFiS), Dominika Błach (AZS AWFiS) i Filip Puzyr (SGKS Wybrzeże).

Na podium stawali też reprezentanci Polski
57 kg 3 m. Agata Perenc (Wisła Kraków)
+100 kg 3 m. Maciej Sarnacki (Gwardia Olsztyn)

W klasyfikacji medalowej wyróżniono 16 krajów. Wygrali gospodarze z Wielkiej Brytanii, drugie miejsce zajęli Niemcy, a trzecie - Francja. Polska reprezentacja z jednym srebrnym, dwoma brązowymi medalami i czterema punktowanymi miejscami zajęła siódme miejsce.

W Opolu przez cztery dni w Mistrzostwach Europy Weteranów indywidualnie i drużynowo walczyło ok. 470 zawodników z 31 krajów w 11 kategoriach wiekowych, w tym przedstawiciele województwa pomorskiego. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli reprezentanci Rosji, wyprzedzając Niemców i Polskę.