niedziela, 29 września 2024 Imieniny obchodzą: Cyriak, Dadzbog, Dadzboga, Lutwin, Dariusz, Franciszek, Fraternus, Gabriel, Gajana, Grimbald
12-08-2009 16:05, dodał: Maciej Deling czytano: 648 razy

Święto sportu w Kiełpinie

Turniej Szóstek Piłkarskich Juniorów, II Mistrzostwa Kaszub w Getbolu, biegi na różnych dystansach oraz mecz Amatora z Radunią – wszystko to czekało na uczestników i widzów tegorocznego „Sportowego Kiełpina”. Imprezę z pewnością uznać można za świetną promocję sportu, a jej zwycięzcami byli wszyscy uczestnicy, gdyż za sam udział w zabawie każdy otrzymał nagrodę.

Święto sportu, zorganizowane przez Klub Sportowy „Amator” Kiełpino i współfinansowane przez Powiat Kartuski, zainaugurował turniej szóstek piłkarskich chłopców rocznika 1993 i młodszych. Rywalizowało w nim siedem drużyn z gmin Kartuzy, Somonino i Żukowo. Złote medale wywalczył miejscowy zespół KS Kiełpino, który w finale pokonał 1:0 Gryfa Goręczyno. Brąz przypadł w udziale zawodnikom rocznika 94 GKS-u Żukowo, którzy w decydującym meczy wygrali po rzutach karnych z 1912 Borkowo. Tytuł króla strzelców z dorobkiem 5 trafień zdobył Ireneusz Skrzyński (GKS 93 Żukowo), najlepszym bramkarzem został Jakub Kamiński (KS Kiełpino), zaś Damiana Kamińskiego (Gryf Goręczyno) uznano najlepszym zawodnikiem. Nie zabrakło też nagrody dla najmłodszego piłkarza, jedenastoletniego Macieja Pobłockiego z debiutującej w futbolowych zawodach młodej ekipy Orlik Kartuzy.

Drugi już raz podczas „Sportowego Kiełpina” rozegrano widowiskowe Mistrzostwa Kaszub w Getbolu. Nieznana w naszym regionie dyscyplina to piłka nożna w wydaniu „jeden na jednego”, futbolówką normalniej wielkości, ale na małym boisku i do miniaturowych bramek. Szesnastu zawodników walczących w turnieju dostarczyło kibicom wielu emocji i przekonało się, że gra w getbol to świetna zabawa. Rywalizacja była zacięta, ale zasłużonym mistrzem został Ireneusz Skrzyński, który w finale pokonał Mateusza Kaszyńskiego. Puchar za trzecie miejsce, dzięki zwycięstwu nad Erykiem Wróblem, trafił w ręce Dominika Cieplińskiego. Najmłodszym uczestnikiem mistrzostw był jedenastoletni Błażej Wróbel.

Dzieci i młodzież, która nie przepada za kopaniem piłki, mogła spróbować swych sił w biegach w trzech kategoriach wiekowych. W najstarszej bezkonkurencyjny był Łukasz Zawadzki, spośród młodszych biegaczy linię mety jako pierwszy minął Błażej Wróbel, zaś w kategorii dzieci najszybszy okazał się Oskar Żołnowski. Dystans 400 metrów pokonał nawet zaledwie czteroletni Maciej Węsierski, dla którego przygotowano specjalne wyróżnienie.

Choć udział w poszczególnych konkurencjach nie wymagał wpisowego, to organizatorzy przygotowali nagrody dla każdego z uczestników zarówno dyscyplin indywidualnych, jak i zespołowych. W ręce dzieci i młodzieży trafiły puchary, medale, dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe, m.in. atrakcyjne zestawy piłkarskie. Na sportowców czekały też kiełbaski, a na najmłodszych także słodycze. Wszystko to dzięki współfinansującemu zadanie Powiatowi Kartuskiemu oraz wsparciu partnerów, do których należały KSS „Sokół” oraz firmy Wroński, Pokrycia Dachowe Marek Szczęsny i Reklama4You.

Na zakończenie sportowego dnia rozegrano mecz sparingowy seniorów pomiędzy miejscowym Amatorem Kiełpino a Radunią Stężyca. Zespoły zafundowały ładne i obfitujące w bramki widowisko, o czym najlepiej świadczy końcowy wynik - remis 5:5.

Żródło: Bartosz Cirocki