Nie, to jeszcze nie medale Igrzysk olimpijskich, ale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Jak co roku juniorzy młodsi walczą o medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych, biegach przełajowych ,sportach halowych i sportach letnich, są one odpowiednikiem mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej. W sobotę Słupsk gościł finalistów XIV OOM w biegach przełajowych. Po eliminacjach regionalnych w finałach wystartowało 218 zawodniczek / 116 na dystansie 2 km i 102 - 3km/, oraz 229 zawodników / 3 km - 123 i 5 km - 106/, reprezentujących 155 klubów z 16 województw.
Zanim rozpoczęły się biegi nastąpiła ceremonia otwarcia z wciągnięciem flagi narodowej i olimpijskiej zapaleniem znicza. Przywitał przybyłych zawodników trenerów, sędziów, publiczność zastępca prezydenta Słupska Ryszard Kwiatkowski, list od ministra sportu Mirosława Drzewieckiego do uczestników, odczytał Jerzy Eliasz z-ca Dyrektora Departamentu Sportu Kwalifikowanego i Młodzieżowego a otworzył zawody członek Zarządu Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski. W trakcie otwarcia były klimaty kaszubskie, m. in. Apel Olimpijski odczytała Aneta Polkowska zawodniczka Wejhera Wejherowo. Trasa biegów mieszcząca się w centrum miasta, w Słupskim Parku Kultury, Rozrywki i Wypoczynku, okrążenie miało 940 m, na której znajdowały się dwie naturalne przeszkody w postaci lekkich wzniesień. Trasa była ciekawa ale zarazem trudna, mimo sprzyjającej pogody były miejsca z błotem, piaskiem i miękkimi miejscami a odpowiedzialnym za przygotowanie trasy był wejherowianin trener Zbigniew Rolbiecki. Pierwsze zawodniczki wybiegły na trasę 2 km . W pierwszy zakręt po około 150 m od startu wbiega zawodniczka z numerem 313, jak później się okazało numer wcale nie pechowy a wręcz szczęśliwy, miała go Agnieszka Nowak z UKS Bliza Władysławowo. Na trasie biegła bardzo dobrze w pierwszej trójce , na ok. 100 m od mety jest na drugim miejscu ale bardzo dobry finisz mimo zmęczenia pozwala Agnieszce stanąć na najwyższym stopniu podium Olimpiady. O zaciętej walce może świadczyć, że druga na mecie Lena Płaczek (AZS Poznań), uzyskała taki sam czas jak zwyciężczyni -7 min 16 sek..
W pierwszej dziesiątce sklasyfikowano jeszcze jedną zawodniczkę z Pomorza , Dominikę Zakrzewską (AZS AWF i S Gdańsk) na 9 m.
Za metą Agnieszka Nowak, mieszkanka Jastrzębiej Góry, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Pucku powiedziała nam, że jest bardzo zadowolona z wyniku, to drugi złoty medal w tym roku (pierwszy na halowych mistrzostwach Polski w Spale na 600 m). Trenerem Agnieszki jest Piotr Oberzig, trenuje od pierwszej klasy gimnazjum, do którego chodziła we Władysławowie. W okresie letnim startować będzie na stadionie na 800 m.
W biegach na 3 km juniorek i juniorów młodszych w pierwszych dziesiątkach nie było naszych reprezentantów. Ostatni bieg na 5 km juniorów młodszych przyniósł reprezentantowi Pomorza złoty medal. Marek Kowalski (SKLA Sopot) prowadził bieg i niezagrożony wbiega na metą z przewagą 8 sek. przed drugim ma mecie Damianem Roszko (KS Podlasie Białystok). Dziesiątkę zamyka Zbigniew Kaszewski (ULKS Talex Bolesław Borzytuchom), drugą dziesiątkę otwiera Patryk Kniachnicki ( MKS Chojniczanka Chojnice). W punktacji klubowej najwyżej sklasyfikowano z województwa Pomorskiego na 13 miejscu AZS AWF i S Gdańsk z 13 pkt., 1 m. LKS Pomorze Stargard 36 pkt. W klasyfikacji województw 1 m. Lubelskie 104 pkt, 2m. Pomorskie 82 pkt. 3m.Śląskie 81 pkt.
Na zakończenie imprezy zgodnie z ceremoniałem olimpijskim, wice prezes Pomorskiej Federacji Sportu w Gdańsku Jerzy Gackowski przekazał flagę olimpijską organizatorowi następnej edycji w 2009 przedstawicielowi województwa Lubelskiego.
INFO: Michał Kaczmarek