czwartek, 21 listopada 2024 Imieniny obchodzą: Janusz, Twardosław, Maria, Elwira, Albert, Rufus, Piotr, Regina, Konrad, Wiesław
Kaszëbsczi jazëk Polski English Deutsch
30-12-2014 10:22, dodał: Łukasz Czarnecki czytano: 1290 razy

Waldemar Walkusz trenerem seniorów Pogoni Lębork

fot. Redakcja Pogoń Lębork

Gdy jego kariera trenerska w Bytowie nabierała tempa wielu kibiców Pogoni głośno mówiło, że drogi Walkusza i Pogoni Lębork jeszcze się skrzyżują. Po kilkunastu latach, właśnie dziś, nastał ten moment... Sylwetki charyzmatycznego piłkarza i trenera nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Waldemar Walkusz – bo o nim mowa – to żywa legenda lęborskiej Pogoni. Na boisku dał się poznać jako prawdziwy lider, kapitan i ostoja defensywy, na ławce trenerskiej natomiast jako wulkan energii i świetny motywator. Przez wielu kreowany jest na Mesjasza lęborskiej piłki, który wyrwie nasz klub z pętli spadków i awansów. To człowiek, który doskonale zna smak sukcesu. Wie również co to znaczy Wielka Pogoń, bo brał udział w budowaniu jej największych sukcesów. Liczymy na to, że pod jego wodzą lęborski klub nawiąże do swoich najlepszych lat świetności. Mimo że od kilkunastu już lat nie ma go w Pogoni to losy tego klubu nigdy nie były mu obojętne. Przez ostatnie lata na stadionie przy Kusocińskiego pojawiał się jako widz. Mogliśmy liczyć na jego pomoc i wsparcie przy okazji imprez rocznicowych naszego klubu czy udostępnianiu przyszkolnej bazy sportowej. Wielokrotnie w wywiadach podkreślał, że „ma Pogoń w sercu”.

Urodzony w 1963 r. Waldemar Walkusz to nie tylko piłkarz i trener. Na co dzień od ponad 15 lat pełni funkcję dyrektora Zespołu Szkół Nr 3 w Lęborku, od kilkunastu lat jest również radnym powiatowym, wieloletnim Przewodniczącym Rady Powiatu Lęborskiego. Jako piłkarz występował na IV i III – ligowych boiskach. Zdobył z Pogonią Puchar Polski na szczeblu regionalnym w sezonie 1995/96, był uczestnikiem największych sukcesów tego klubu. O lęborskim klubie pisał nawet swoją pracę magisterską.

- Po długich negocjacjach z Zarządem Klubu, uznaliśmy nasze wizje budowy piłki nożnej w Lęborku za spójne. Pragnieniem ludzi z Zarządu jak i moim jest nawiązanie do najlepszych tradycji Klubu i powrotu na miejsce, które zasługuje piłkarski Lębork - deklaruje nowy szkoleniowiec Pogoni. - Podpisujemy trzyletni kontrakt, by ten cel osiągnąć. Bardzo wierzę w pomoc w tych działaniach władz miasta z Burmistrzem na czele. Wierzę też w pomoc wszystkich osób związanych lęborską piłką, z niektórymi jestem już po słowie... Przez lata pracy "na wygnaniu" w Bytowie, udowodniłem, że ciężką pracą można wiele osiągnąć. Dzisiaj podejmując kolejne wyzwanie w mieście, w którym mieszkam, w klubie którym się wychowałem - chcę spłacić "swój dług" dla tego środowiska. Przez lata mojej pracy w piłce w mej pamięci są i pozostaną dwa kluby - tj. Pogoń Lębork i Bytovia Bytów. O ile Bytovii nic nie jestem winien. o tyle myślę, że Pogoni mogę jeszcze wiele dać. Obejmuje zespół w trudnej sytuacji i celem nadrzędnym jest utrzymanie IV ligi dla Lęborka. Kibiców proszę o wsparcie i wyrozumiałość. Wszystko jest trudne nim stanie się łatwe...jednak warto wierzyć... Wszystkim życzę wielu miłych chwil spędzonych z Pogonią Lębork w Nowym 2015 Roku. Złote czasy w Pogoni…

Drużyna Pogoni w Walkuszem w składzie zajęła za czasów trenera Andrzeja Brendlera III miejsce w III lidze grupy gdańskiej i po zdobyciu Pucharu Polski w okręgu słupskim zagrała mecz z Zawiszą Bydgoszcz na szczeblu centralnym (1:2) bramka Oblizajka przy asyście Walkusza. - W Pogoni pojawiłem się jako zawodnik w 1977 roku mając 14 lat – wspomina Waldemar Walkusz. - Moim pierwszym trenerem w klubie był już ś.p. Roman Trepczyk. Po roku gry trafiłem już do drużyny seniorów wówczas trenerem był Andrzej Małecki. Pogoń Lębork była moim klubem nieprzerwanie od 1977 do 2001 tj. przez 24 lata. Mimo że przez ten czas miałem propozycję gry w takich klubach jak Lechia Gdańsk, Stoczniowiec Gdańsk, Gryf Słupsk czy Gwardia Koszalin pozostałem wierny Pogoni.

Koledzy z boiska? - Było ich wielu, co jest zrozumiałe przez tyle lat gry w jednym klubie. Z początków, to chłopaki od których uczyłem się piłki nożnej, tacy jak : Edward Jadeszko, Stanisław Pokuć, Ryszard Pelowski, Cezary Cichocki, Wiesław Barański, Krzysztof Sumiński, Krzysztof Murzyn, Andrzej Kaufman, Piotr Czaja, Piotr Abraham, Władysław Tomczak, Ryszard Leśniak, Ryszard Tratto, Wiesław Pisarski, później Piotr Leyk, Edward Puzyr, Roman Rubaj, a w czasach największych sukcesów w III lidze Piotr Borowiec, Piotr Klecha, Dariusz Ulanowski, Jarosław Formela, Artur Górecki, Mariusz Radoń, Mariusz Kalamaszek, Roman Cech, Zbigniew Oblizajek, Tomasz Dołotko, Grzegorz Zieliński, Piotr Nowak, Jarosław Antoszków, czy wreszcie wiecznie niezadowolony Siergiej Miasnikow, który nawet przez prawie dwa miesiące zamieszkał w moim domu.

Walkusz przez ponad 10 lat pełnił funkcję kapitana zespołu, w barwach Pogoni rozegrał blisko 1000 meczów, strzelając ponad 200 bramek (w juniorach grał na pozycji napastnika). Jako trener drużyny Pogoni w III lidze gdańskiej w sezonie 1997/98 6. miejsce (18 zwycięstw, 7 remisów, 9 porażek). Warto przypomnieć, że w sezonie Pogoń rywalizowała z pierwszymi zespołami Arki Gdynia (I miejsce) i Lechii Gdańsk (III miejsce). Zespoły z miejsc 2-7 (w tym Pogoń) awansowały do III ligi grupy warszawskiej. Do dzisiaj jest to największy sukces w historii klubu. - W nowym sezonie 1999/2000 prowadziłem zespół w rundzie jesiennej - przypomina Walkusz. - W międzyczasie wiosną zdobyliśmy PP na szczeblu województwa i zagraliśmy na szczeblu centralnym z bijącym się o grę w I lidze Aluminium Konin. Przegraliśmy po dogrywce i rzutach karnych. To jak dotąd najlepszy mecz w pucharach w historii klubu. Zespół zostawiłem na 12 miejscu mając 4 punkty przewagi nad strefą spadkową.

Kolejni trenerzy nie utrzymali drużyny w lidze, spadła ona wtedy z III ligi. Do prowadzenia Pogoni wróciłem jeszcze w sezonie 2000/2001, kiedy to w rundzie wiosennej IV ligi prowadziłem drużynę wspólnie z Andrzejem Małeckim. Zajęliśmy wówczas na koniec sezonu 5. miejsce mając plany na awans w kolejnym sezonie do III ligi. Niestety z przyczyn niezależnych od nas musieliśmy rozstać się z klubem. Za rok Pogoń grała już w V lidze. i… w Bytowie Przed sezonem 2004/2005 objął ster trenerski w V-ligowym wówczas MKS-em Bytovia Bytów. Już w pierwszym roku pracy wywalczył awans do IV ligi. Co ciekawe awans ten Waldemar Walkusz przypieczętował 15.05.2005 w… Lęborku pokonując jednego z najgroźniejszych wówczas rywali w walce o promocję - Pogoń Lębork. Nikt wtedy się jeszcze nie spodziewał, że Waldemar Walkusz zostanie prawdziwym architektem sukcesów bytowskiej piłki i na trwale wpisze się w historię tego klubu i miasta. Ostatecznie w klubie z ul. Mickiewicza trener Walkusz spędził 9 lat przeprowadzając Bytovię od V do II ligi. Na pozycji szkoleniowca zmienił go były selekcjoner reprezentacji Polski Paweł Janas.

Do największych sukcesów trenerskich Waldemara Walkusza w barwach Drutex-Bytovi należy zaliczyć: • awans do IV ligi w sezonie 2004/2005 • zdobywca regionalnego Pucharu Polski w sezonie 2006/2007 • awans do bałtyckiej III ligi w sezonie 2007/08 • zdobywca regionalnego Pucharu Polski w sezonie 2007/2008 • zdobywca regionalnego Pucharu Polski w sezonie 2008/2009 • 1/8 Remes Puchar Polski sezonu 2009/2010 przeciwko Wiśle Kraków • awans do II ligi w sezonie 2010/2011 • 3 miejsce w II lidze (grupa zachodnia) w sezonie 2012/2013

Po zakończeniu pracy Bytowie Waldemar Walkusz podjął studia podyplomowe związane z trenerskim fachem. - Jestem człowiekiem który poszukuje nowych dróg rozwoju osobistego. Nie cierpię nudy i bezczynności. Mając ukończone studia na AWF Gdańsk i tytuł trenera II klasy, Szkołę Trenerów PZPN i dyplom trenera I klasy z licencją UEFA A. Postanowiłem spojrzeć szerzej na sport. Dzisiaj wiem, że to był słuszny wybór - mówi Walkusz. - Wybrałem Psychologię Sportu Pozytywnego na Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Sopocie. Wszystko po to, by stać się trenerem "kompletnym", by zrozumieć wszystkie mechanizmy i ludzi działających w sporcie. Są to dwuletnie studia podyplomowe, które mam nadzieję ukończyć już w czerwcu 2015 roku. Jak pokazują przykłady najlepszych klubów na świecie, w psychologii tkwią największe rezerwy w przygotowaniu zawodników. Trening mentalny, sposoby walki ze stresem, praca z ciałem, wyznaczanie i sposoby realizacji celów... Są to ważne działania w pracy nad rozwojem zawodnika. Żadna Szkoła Trenerów PZPN, nie da tyle trenerowi, co psychologia sportu! Są to fantastyczne studia, które pozwoliły mi spojrzeć szerzej na sport, pokazały wiele dróg do osiągania celów, pozwoliły mi na dalszy rozwój osobisty jako trener, nauczyciel, jako człowiek. Poznałem wielu niesamowitych ludzi, wiele gwiazd sportu i ich spojrzenie na sport. Mam nadzieję wykorzystać tę wiedzę już w pracy z zawodnikami Pogoni Lębork.

Przebieg pracy trenerskiej Waldemara Walkusza: Pogoń Lębork 1988 - 1991 Trener Junior st. SKLO Pogoń Lębork 1992 - 1996 II trener seniorzy III liga Pogoń Lębork 1997 do 30.06 1998 I trener seniorzy III liga Pogoń Lębork 1999 wiosna - jesień I trener seniorzy III liga Pogoń Lębork 2001 styczeń - czerwiec I trener seniorzy IV liga Bytovia Bytów 2004 - 2005 I trener seniorzy V liga i awans do IV ligi Bytovia Bytów 2005 - 2006 I trener seniorzy IV liga Bytovia Bytów 2006 - 2007 I trener seniorzy IV liga Bytovia Bytów 2007 - 2008 I trener seniorzy IV liga i awans do III ligi Bytovia Bytów 2008 - 2009 I trener seniorzy III liga Bytovia Bytów 2009 - 2010 I trener seniorzy III liga Bytovia Bytów 2010 - 2011 I trener seniorzy III liga 1 miejsce i awans do II ligi Bytovia Bytów 2011 - 2012 I trener seniorzy II liga 3 miejsce Bytovia Bytów 2012 - 2013 I trener seniorzy II liga 3 miejsce Odznaczenia za pracę zawodową i pracę na rzecz piłki nożnej: Brązowa odznaka "Za zasługi w rozwoju kultury fizycznej i sportu w województwie słupskim" Zasłużony działacz Uchwałą Zarządu Słupskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Medal z okazji 65-lecia Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Medal z okazji 90-lecia Polskiego Związku Piłki Nożnej Brązowa Odznaka Honorowa Polskiego Związku Piłki Nożnej Srebrna Odznaka Honorowa Polskiego Związku Piłki Nożnej Złota Odznaka Honorowa Polskiego Związku Piłki Nożnej

Wykształcenie: Wyższe : Pedagogika Opiekuńczo - Wychowawcza Akademia Pomorska Słupsk Trener II Klasy Piłki Nożnej AWF Gdańsk Trener I Klasy Piłki Nożnej AWF Warszawa - Szkoła Trenerów PZPN Licencja UEFA A Trenera Piłki Nożnej PZPN Warszawa Marketing i Zarządzanie - Akademia Pomorska Słupsk Specjalista w zakresie Wychowania do Życia w Rodzinie - Akademia Pomorska Słupsk Psychologia Sportu Pozytywnego - ukończenie 06.2015 SWPS Sopot --

Redakcja serwisu www.pogon.lebork.pl. Oglądaj PogońGolTV: www.youtube.com/user/pogonlebork Obserwuj nas na Twitterze: www.twitter.com/pogonlebork Jesteśmy na Google+: http://bit.ly/1fecmcJ Polub nas na Facebooku: www.facebook.com/pogonlebork

Żródło: Redakcja Pogoń Lębork
 
Oceń artykuł:
Ten artykuł jest oceniany na
  • 3
Masz swoje zdanie? Przedstaw je! Komentuj zgodnie z Zasadami Opinii.
Więcej różnych opinii i komentarzy znajdziesz na sportowym forum.
 
Redakcja | O nas | Patronat medialny | Reklama | Polityka prywatności | Linki | Kontakt