poniedziałek, 25 listopada 2024 Imieniny obchodzą: Erazm, Katarzyna, Tęgomir
Kaszëbsczi jazëk Polski English Deutsch
28-06-2012 09:58, dodał: Piotr Łukaszewski czytano: 1833 razy

Judocy na żużlu

fot. Michał Kaczmarek

Przed niedzielnym meczem Lotos Wybrzeże Gdańsk - Stal Gorzów, na murawie stadionu żużlowego przy ul. Długie Ogrody w Gdańsku odbył się pokaz młodych judoków SGKS Wybrzeże Gdańsk.. Młodzi adepci judo zaprezentowali swoją sprawność i techniki judo, a reprezentantka Polski na Igrzyska Olimpijskie w Londynie Daria Pogorzelec, wspomniała że jest zagorzałą fanką żużla. Przychodziła na mecze z tatą, ale kiedy okazało się, że nie może jeździć na motorze żużlowym to zaczęła trenować judo.

Był to swego rodzaju powrót do początków judo na Pomorzu. W roku 1956 studenci Technikum Wychowania Fizycznego w Gdańsku z siedzibą na obiektach BKS Lechia Gdańsk, zachęcali do treningów przeprowadzając pokazy na trawie stadionu w trakcie meczy piłkarskich i w innych częściach Trójmiasta. Po otrzymaniu zgody dyrektora szkoły Stanisława Michowskiego, na treningi "tajemniczego judo" zebrała się grupa chętnych, do których należeli m.in. Kazimierz Jaremczak, Ryszard Zieniawa, Jerzy Kość, Tadeusz Knapiński, Krzysztof Lesiński, Wiesław Sawicki, Andrzej Zawadzki, Czesław Misiuk i trzech uczniów z Korei. W roku 1958 sekcja została przyjęta do GKS Wybrzeże Gdańsk i od tego czasu zaczęło się pasmo sukcesów gdańskich judoków zarówno drużynowych i indywidualnych oraz krajowych i międzynarodowych.

W roku 1959 jako pierwsi polscy judocy dwaj zawodnicy z Wybrzeża - Kazimierz Jaremczak i Ryszard Zieniawa wzięli udział w Mistrzostwach Europy seniorów w Wiedniu. Cztery lata później pierwszy brązowy medal dla Polski w judo wywalczył Jan Okrój na Mistrzostwach Europy seniorów w Genewie, a pierwsze złoto w 1975 w Londynie - Antoni Reiter, obaj zawodnicy z gdańskiego Wybrzeża.

W ciągu pięćdziesięciu czterech lat istnienia sekcji zawodnicy z Pomorza zdobywali medale Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy, Pucharów Świata i Europy oraz Mistrzostw Polski różnych kategorii wiekowych.

W latach 1976-2010 swoją salę specjalistyczną zawodnicy mieli na ul. 3-go Maja. Obecnie trenują na Hali Lechii Gdańsk.

Do najwybitniejszych zawodników klubu należeli m.in.:

  • Janusz Pawłowski - srebrny i brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich, trzykrotny brązowy medalista Mistrzostw Świata i Europy, złoty i srebrny medalista Akademickich Mistrzostw Świata
  • Antoni Reiter - olimpijczyk, brązowy medalista Mistrzostw Świata, złoty i srebrny medalista Mistrzostw Europy
  • Jarosław Brawata - olimpijczyk, brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Świata
  • Kazimierz Gwizdała - srebrny i brązowy medalista Akademickich Mistrzostw Świata
  • Czesław Kur - podwójny brązowy medalista Mistrzostw Europy Seniorów
  • Jan Okrój - brązowy medalista Mistrzostw Europy Seniorów
  • Kazimierz Jaremczak - brązowy medalista Mistrzostw Europy Seniorów

Przez długie lata trenerem gdańskich judoków był Ryszard Zieniawa, przez swoich podopiecznych zwany "Mistrzem".

Obecnie z klubie trenuje zdolna młodzież, której przedstawicielka Daria Pogorzelec uzyskała kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Do czołówki klubowej należą m.in.: Halima Mohamed-Seghir - srebrna medalistka Mistrzostw Świata juniorów, brązowa medalistka Mistrzostw Europy młodzieży i juniorów, Jakub Zarzeczny, Damian Nasiadko, Karolina i Tomasz Tałach - medaliści Mistrzostw Europy Juniorów, Mistrzostw Polski Seniorów oraz liczna grupa młodych zawodniczek i zawodników czyniących ciągłe postępy.

Żródło: Michał Kaczmarek
 
Oceń artykuł:
Ten artykuł jest oceniany na
  • 3
Masz swoje zdanie? Przedstaw je! Komentuj zgodnie z Zasadami Opinii.
Więcej różnych opinii i komentarzy znajdziesz na sportowym forum.
 
Redakcja | O nas | Patronat medialny | Reklama | Polityka prywatności | Linki | Kontakt