sobota, 27 kwietnia 2024 Imieniny obchodzą: Felicja, Anastazy, Marcin, Zyta, Piotr, Teofil, Andrzej, Kanizjusz, Bożebor
16-11-2010 14:14, dodał: Piotr Łukaszewski czytano: 1460 razy

Armwrestling - król zdetronizowany

Po raz pierwszy w Sopocie, w Hotelu Sheraton przez dwa dni rywalizowały zawodniczki i zawodnicy w Pucharze Świata Zawodowców w Armwrestlingu. Zgromadzona publiczność mogła oglądać zmagania 121 zawodników z 16 krajów w 7 kategoriach wagowych i kategorii open.

Publiczność czekała na pojedynek niepokonanego od czterech lat Amerykanina Johna Brzenka (46 lat, waga 95 kg, obwód bicepsa 44 cm, znanego też z tego, że przygotowywał do roli w filmie "Ponad wszystko" Sylwestra Stallone) z Rosjaninem Denisem Cyplenkovem (28 lat, waga 140 kg, obwód bicepsa 60 cm, byłym strongmanem), który w latach 2008 i 2009 podejmował nieudane próby pokonania Johna Brzenka.

Jednak jak przysłowie mówi "do trzech razy sztuka" i w Sopocie Denis Cyplenkov, zdobył wszystko co było do zdobycia: złoto na lewą rękę w kategorii wagowej +95 kg, złoto na prawą rękę w tej samej kategorii, a przede wszystkim wywalczył tytuł najsilniejszego zawodowca 2010 pokonując wszystkich w kategorii open, w ciągu dwóch dni pojedynków udowodnił, że jest w doskonałej formie.

John Brzenk, w tym roku przeszedł operację i nie był odpowiednio przygotowany do zawodów. Na lewą rękę w ogóle nie startował, a na prawą rękę nie wszedł do półfinałów, w kategorii open zajął 4 miejsce, zapowiedział jednak że za rok postara się odzyskać tytuł Najsilniejszego.

Z polaków najlepiej siłował się Radosław Staroń (Gladiator Ostróda), wywalczył srebrny medal na lewą rękę w kategorii do 78 kg broniąc honor gospodarzy, w eliminacjach odniósł jedną porażkę, w półfinale pokonał Andreya Malakova z Rosji, a w finale jego rodaka Alexandra Voronietskiego.

Jedyną polską zawodniczką była osiemnastoletnia Marta Opalińska (Armfanatic Sport Grudziądz), zajęła 4 miejsce w kategorii do 65 kg na rękę lewą.