niedziela, 28 kwietnia 2024 Imieniny obchodzą: Paweł, Maria, Waleria, Marek, Przybycześć, Afrodyzy, Afrodyzjusz, Afrodyzja, Arystarch, Andrea
17-12-2009 21:40, dodał: Maciej Deling czytano: 1220 razy

Judocy w Tokyo

Ostatnim tegorocznym turniejem Super Pucharu Świata czwartym z kolei był I J F Grand Slam Tokyo 2009 (Puchar Światowej Federacji Judo, poprzednie w Paryżu, Moskwie, Rio de Janerio) z pulą nagród 154 tys. dolarów.  .
Turniej tokijski uznawany jest za jeden z najsilniejszych na świecie, nawet od mistrzostw świata ze względu że gospodarze mogą wystawić kilki zawodników w wadze, tym razem walczyło 179 judoczek i 217 judoków reprezentujących 44 kraje, a rozgrywany jest systemem pucharowym, czyli przegrywający odpada. Z polskiej grupy przebywającej w Japonii trenerzy kadr (męskiej Adam Marek -AZS AWF i S Gdańsk) wystawili do turnieju 13 zawodników i 10 zawodniczek, wśród nich juniorów i juniorki. Gdańskie judo reprezentowali juniorka Daria Pogorzelec w wadze 78 kg (S GKS Wybrzeże Gdańsk) i junior Tomasz Domański 100 kg (AZS AWF i S Gdańsk) i trzeba powiedzieć że był to udany start. Daria stoczyła trzy pojedynki ( w wadze walczyły 24 zawodniczki), wygrane z francuską (yuko) i rosjanką (wazari), w ćwierćfinale musiała uznać wyższość Japonki Ruiki Sato przegrywając na wazari, zajmując piąte miejsce w wadze razem z inną japonką, a trzy pierwsze miejsca wywalczyły reprezentantki gospodarzy. Polska ekipa wywalczyła jeszcze jedno piąte miejsce, w wadze +78 kg Urszula Sadkowska ( Gwardia Opole). Tomasz Domański przegrał pierwszą walkę ze zwycięzcą wagi, koreańczykiem Hee-Tae Hwangiem. W wadze 81 kg doszło do ciekawego pojedynku, w walce o ćwierćfinał pomiędzy Robertem Krawczykiem a Guillaume Elmontem (Holandia) wygrał holender przez wazari, był to rewanż za przegrany finał turnieju w Abu Dhabi przed trzema tygodniami.

Klasyfikację (po 7 wag kobiet i mężczyzn), wygrała Japonia 11 złotych, 9 srebrnych, 12 brązowych medali, 12 piątych miejsc ) siódmych; przed Koreą Południową - 2,2, 2,3,0;Wielką Brytanią – 1,0,0,3,0; Polska zajęła 18-20 miejsce, a punktowało 29 reprezentacji.
Do 17.bm. nasza reprezentacja uczestniczy na miejscu w międzynarodowym zgrupowaniu pod patronatem Światowej Federacji Judo.

W ostatni weekend listopada w Gliwicach odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski juniorów i juniorek młodszych. Reprezentanci AZS AWF i S Gdańsk wywalczyli medale:
złote - Natalia Czaplicka waga 63 kg; srebrne - Magda Miller 57 kg, Aleksandra Jabłońska 70 kg,
Rafał Majdan 81 kg; brązowe – Barbara Lichońska 70 kg, Mateusz Kogut 81 kg, Michał Jabłoński 73 kg.