wtorek, 14 maja 2024 Imieniny obchodzą: Jeremiasz, Koryna, Bonifacy, Maciej, Wiktor, Dobiesław, Ampeliusz, Fenenna
16-09-2008 19:35, dodał: Arkadiusz Pieper czytano: 963 razy

Pomorzanie na Mistrzostwach Europy w judo

Warszawski Torwar przez trzy dni gościł judoczki i judoków do lat dwudziestu, walczących o 16 tytułów mistrzów Europy. Na warszawskich matach walczyło w 16 wagach 216 juniorów i 157 juniorek, reprezentujących 40 państw. Wśród 16 reprezentantów Polski (8 mężczyzn i 8 kobiet) byli Pomorzanie, 2 zawodniczki i 2 zawodników. Start Polaków na miesiąc przed mistrzostwami świata w Bangkoku należy uznać za udany, w punktacji medalowej judocy zajęli drugie miejsce - 3 złote, 2 brązowe medale, za reprezentacją Francji -3 złote, 2 srebrne, 1 brązowy . Na podium stanęli: złoto- 48 kg Ewa Konieczny(Czarni Bytom), 52 kg Marta Kuban (Gwardia Warszawa), 73kg Piotr Kurkiewicz (Ryś Warszawa), brązowe, 78 kg Katarzyna Furmanek (AZS AWF i S Gdańsk), 100 kg Robert Filek (Wisła Kraków). Punktowane miejsca, 5 - 57 kg Agata Perenc (Polonia Rybnik), 70 kg Daria Pogorzelec (Wybrzeże Gdańsk), 7- 44 kg Adriana Grabowicz ( AKS Strzegom), 55 kg Marcin Wydrzyński (Czarni Bytom).
Start zawodniczek i zawodników z Trójmiasta można uznać jako zadawalający. Brązowa medalistka Katarzyna Furmanek, stoczyła 6 walk, 5 wygranych, jedna przegrana, z późniejszą mistrzynią Europy, Audrey Tcheumeo (Francja). Druga nasza zawodniczka Daria Pogorzelec, miała wolny los, wygrała dwie walki na ippon, przegrała walkę o wejście do finału z Jessy Florentin (Francja),w walce o brązowy medal z Mariją Cocic (Chorwacja) przez prawie całą walkę prowadziła wykonując dwa rzuty ocenione na yuko, kontrolowała walkę, jednak na 52 sek. przed końcem zaatakowała Chorwatka i gdańszczanka w obronie zastosowała zabronioną technikę, za co została zdyskwalifikowana w tej walce. Dwaj pomorscy reprezentanci z AZSAWF i S Gdańsk, w wadze 81kg Błażej Mielcarek - wygrał dwie walki i dwie przegrał na ippon, zajął 9 miejsce wśród 32 startujących zawodników w wadze, w 90 kg Tomasz Domański przegrał pierwszą walkę i dalej się nie zakwalifikował.
Należy mieć nadzieję, że w mistrzostwach świata wystartują reprezentanci Pomorza.