wtorek, 14 maja 2024 Imieniny obchodzą: Jeremiasz, Koryna, Bonifacy, Maciej, Wiktor, Dobiesław, Ampeliusz, Fenenna
07-08-2008 14:54, dodał: Arkadiusz Pieper czytano: 1066 razy

X Mistrzostwa Świata Masters w judo

Bruksela gościła uczestników X Mistrzostw Świata Masters w judo. Do stolicy Belgii aby przez sześć dni walczyć przyjechało kilkuset zawodników i zawodniczek ze wszystkich liczących się na państw w tej dyscyplinie sportu. Oczywiście nie zabrakło też reprezentantów Polski, mimo że nie byli oficjalnymi reprezentantami Polskiego Związku Judo, byli też Pomorzanie.
Nie wszystkie wagi były licznie obsadzone ale jak się okazuje rekordowe były do 81 kg w kategoriach 35-40 (47 zawodników) i 40-45 lat (43 zawodników). W tej drugiej kategorii walczył zawodnik z Gdyni, Adam Poździk który miał osiem walk, sześć wygrał a dwie przegrał i zajął 7 miejsce. Lepiej powiodło się obytemu na tego typu mistrzostwach bratu Adama - Jarosławowi (stawał też najwyższym stopniu podium 2006 r.), walczył w kategorii 100 kg M3 ( 40-45 lat), po wygraniu trzech walk eliminacyjnych w finale spotkał się z reprezentantem Azerbejdżanu Azarem Asgarovem. W ubiegłym roku w Brazylii na mistrzostwach, Azer wygrał z Polakiem walkę o wejście do finału, a tym razem był lepszy w finale. Niespożyte siły ma Józef Walicht, gdynianin były trener WKS „Flota” Gdynia, mający siedemdziesiąt jeden lat, od kilkunastu lat mieszkający w Kanadzie ale cały czas reprezentujący barwy Polski, w kategorii do 75 lat w wadze do 100 kg i open, wywalczył dwa złote medale. Z gdyńskich zawodników startował jeszcze do lat 35 w wadze do 81 kg Jacek Danielewski, niestety nie przeszedł eliminacji. Mieszkańcom Gdyni pomógł w realizacji startu w Brukseli miłośnik judo, były mieszkaniec Gdyni obecnie mieszkający w Kanadzie ale często będący w Polsce, Andrzej Wrzeszcz.
Za to walczący w wadze do 100 kg i open, kategorii do 35 lat gdańszczanin trener S GKS Wybrzeże Gdańsk, Piotr Dudek w kategorii wagowej zajął piąte miejsce a w kategorii open po pokonaniu w eliminacjach zawodników z Brazylii, Rumunii i Rosji, w finale spotkał się z Brazylijczykiem Santosem S. Denisonem (w eliminacjach pokonał zawodnika z Wrocławia Mirosława Wolszczaka), wygrywając finał, wywalczył tytuł Mistrza Świata Masters w kat open do lat 35. Pomorskim uczestnikiem mistrzostw był też trener z Jezierzyc k. Słupska, Tomasz Kołodziejski w wadze 73 kg do lat 45, niestety nie przebrnął eliminacji.

Złoty medal dla barw Polski wywalczył jeszcze do lat 35 w wadze + 100 kg, wyżej wspomniany Mirosław Wolszczak, a jego kolega z Wrocławia w takiej samej wadze, ale w kategorii do 45 lat Józef Smoter stanął na najniższym stopniu podium.

Przed zbliżającymi się za kilka dni Igrzyskami Olimpijskim w Pekinie należy życzyć polskim judoczkom i judokom, aby stawali na podium jak ich starsi koledzy. Michał Kaczmarek