poniedziałek, 13 maja 2024 Imieniny obchodzą: Robert, Gerard, Serwacy, Aaron, Magdalena, Piotr, Andrzej, Natalis, Gloria, Ciechosław
07-07-2008 15:56, dodał: Arkadiusz Pieper czytano: 896 razy

Wracają z medalami

Zakończyły się mistrzostwa Europy kadetów w judo. Sarajewo gościło reprezentantów 43 państw ( 246 zawodników i 177 zawodniczek), w reprezentacji Polski startowało ośmiu kadetów i siedem kadetek . Nie zabrakło wśród nich reprezentantów Pomorza, byli to Halima Mohamed -Seghir i Jakub Zarzeczny, oboje z gdańskiego klubu S GKS Wybrzeże.
Potwierdzili na mistrzostwach że należą do czołówki polskich zawodników, wygrali swoje wagi w finałach XIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach halowych w Głogowie, otrzymując też wyróżnienia jako najlepsi judocy Olimpiady, Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W Sarajewie polscy reprezentanci wywalczyli cztery medale, srebrny i trzy brązowe, z tego dwa przypadły gdańskim reprezentantom.
Halima Mohamed- Seghir w wadze 57 kg wywalczyła srebrny medal, a Jakub Zarzeczny w wadze do 90 kg brązowy.
A jak do tego doszło, w wadze Halimy startowało 29 zawodniczek, w pierwszej walce pokonała w regulaminowym czasie 4 min Tinę Zeltner (Austria) przez trzy punkty , w 1:38 min. walki Zeltner otrzymała upomnienie -shido, a w3: 28 min Mohamed-Seghir wykonała technikę ocenioną na kokę ; w drugiej walce przeciwniczka polki była zawodniczka z Portugalii Rita Silva, ta walka trwała 1:25 min, była bardzo szybka, w 42 sek. Halima uzyskuje kokę, odpowiedź przeciwniczki jest natychmiastowa 51 sek. koka dla portugalki, walkę kończy ipponem Halima. W walce o zwycięstwo w ćwierćfinale z reprezentantką Czech Terezą Patockovą wygrywa w czasie 49 sek. W półfinale jest lepsza od Jamie Lee Leonora (Holandia), wygrywając na ippon a w finale niestety musiała uznać wyższość reprezentantki Francji Clarisse Agbegnenou, przegrywając na ippon.
Jakub Zarzeczny stoczył cztery walki w tym trzy zwycięskie( startowało w wadze 23 zawodników), w eliminacjach pokonał Joshua Ramma ( Wielka Brytania) - ippon 29 sek. walki; Adriana Nicola (Rumunia) ippon 2:18; w półfinale przegrał z późniejszym zwycięzcą wagi Shamilem Magomedovem (Rosja) przez ippon w 1:21, choć do tej pory Kuba wykonał technikę ocenioną na wazari 1:01, w odpowiedzi Rosjanin w 1:04 także wykonał technikę oceniona na wazari, ale późnij był już dla niego ippon. W walce o brązowy medal Jakub Zarzeczny pokazał komu należy się medal w walce z Gaborem Geierem (Austria), zakończyła walkę w ciągu 1:18 min, techniką ocenioną na ippon.
Trenerami klubowymi gdańskich zawodników są Tomasz Lisicki, Sławomir Tałach, a trenerami Kadry Narodowej Kadetek - mieszkaniec Pucka Adam Maj, Kadetów były mieszkaniec Gdańska, zawodnik GKS Wybrzeże Gdańsk- Jerzy Ćwiek.
Pozostałe brązowe medale wywalczyli dla barw Polski, w wadze + 70 kg Kamila Wasiek (Juwenia Wrocław) i Łukasz Kiełbasiński (UKS Ryś Warszawa).
Ponadto młodzi polscy judocy wywalczyli jedno siódme miejsce i sześć dziewiątych. A już za dwa tygodnie większość polskich reprezentantów z Sarajewa zobaczymy w tradycyjnym Międzynarodowym Turnieju Juniorek i Juniorów w COS Cetniewo we Władysławowie /26 -27.bm./.
O szczegółach, poinformujemy w najbliższym czasie.