wtorek, 14 maja 2024 Imieniny obchodzą: Jeremiasz, Koryna, Bonifacy, Maciej, Wiktor, Dobiesław, Ampeliusz, Fenenna
30-04-2008 11:19, dodał: Arkadiusz Pieper czytano: 994 razy

Judo: Najlepsi z "Wybrzeża"

Dolny Śląsk przez szesnaście dni na przełomie kwietnia i maja stał się centrum sportu młodzieżowego. Dwadzieścia miast gości ponad pięć tysięcy zawodników, trenerów, sędziów uczestników finalistów XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych, rozgrywanych w 26 dyscyplinach sportowych.
Głogów siedemdziesięciotysięczne miasto przyjmowało przez pięć dni judoków i judoczki. Hala widowiskowo - sportowa gdzie odbywał się turniej jest jednym z obiektów Głogowskich Obiektów Sportowych na terenie których znajdują się także stadion piłkarski, basen, korty tenisowe, oświetlone boiska piłkarskie także ze sztuczną nawierzchnią. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży jest imprezą na której nie tylko uczestnicy zmagają się w rywalizacji sportowej, ale gospodarze starają aby uczestnicy poznali miejscowość w której się znajdują. W Głogowie umożliwiono uczestnikom zwiedzenie Zamek Książąt Głogowskich, który przywrócono do dawnej świetności a w którym znajduje się tzw. skarb głogowski czyli zbiór tysięcy złotych, srebrnych i brązowych talarów, dukatów i denarów, pochodzących ze znalezisk i wykopalisk archeologicznych. Trwają prace na starówce głogowskiej, je4st to jedno z największych przedsięwzięć w kraju. Można by jeszcze dużo o pięknym mieście Głogowie i gościnnych gospodarzach na czele z Prezydentem Głogowa Janem Kazimierzem Zubowskim który powitał judoków.
Ale czas na sprawy sportowe, w zmaganiach o medale walczyło 194 juniorów i 151 juniorek młodszych.
Rozpoczęli zawodnicy a wśród nich zawodnicy S GKS Wybrzeże Gdańsk startujący po raz drugi w finałach OOM, Jakub Zarzeczny w wadze 90 kg i + 90 kg Damian Nasiadko. Obaj zrobili postęp Jakub Zarzeczny w 2007 r. wywalczył srebrny medal a w tym złoty i został uznany za najlepszego zawodnika turnieju. Damian Nasiadko, w 2007 r. zajął 5miejsce a w Głogowie wywalczył srebrny medal. Kolejne medale, brązowe dla barw Pomorza wywalczyli, w wadze 60 kg Dawid Przychodzeń /S GKS Wybrzeże Gdańsk/ i 90 kg Jakub Zakrzewski /AZS AWF i S Gdańsk/. Punktowane miejsca wywalczyli: 7 m. 66 kg Błążej Stankiewicz /UKS De La Salle Gdańsk/, 9-12m. 46 kg Maciej Machlus, 60 kg Paweł Miller / obaj AZS AWF i S Gdańsk/, 55 kg Arkadiusz Kazior /STS Gryf 3 Słupsk/. W punktacji klubowej pierwsze miejsce poza podium - 4, zajęli judocy SGKS Wybrzeże Gdańsk 21 pkt. a wyprzedzili ich, 1 m. MKS Juwenia Wrocław 36 pkt, 2 m. ŁPKS Gwardia Łódź 28 i UKS Ryś Warszawa 21 pkt. Pomorze jako województwo uplasowało się na 5 m. -39 pkt., a wygrali judocy z Dolnośląskiego 76 pkt.
Po zakończeniu walk przez juniorów młodszych na trzy maty weszły judoczki, które zakończyły swoje walki we wtorek 29.kwietnia.br.
Tutaj prym wiodła w wadze 57 kg zawodniczka S GKS Wybrzeże Gdańsk, Halima Mohamed Seghir trzeci raz w finałach OOM, dotychczasowych finałach wywalczyła medale w różnych wagach, 2006 - brązowy w 48 kg, 2007 złoty w 52 kg, a w tegorocznych także złoty po wygraniu pięciu walk. Uznana została za najlepszą zawodniczkę mistrzostw. Wśród zawodniczek z Pomorza, na niższym stopniu podium stanęła koleżanka klubowa Halimy, w wadze 52 kg Karolina Tałach. Punktowane 7 miejsce wywalczyła w 57 kg, Katarzyna Zygmuntowska /S GKS Wybrzeże Gdańsk/. W klasyfikacji klubowej zawodniczki z Wybrzeża poszły w ślady kolegów i zajęły 4 m. a jako województwo Pomorskie 6 m. Halima Mohamed Seghir i Jakub Zarzeczny, jako najlepsi w czasie finałów XIV OOM otrzymali specjalne plakiety Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Trenerami wyróżnionych są w klubie Tomasz Lisicki, Sławomir Tałach, a trenerem koordynatorem Kadry Pomorza i Kadry Narodowej Juniorek Młodszych jest Adam Maj.
Przed zawodniczkami i zawodnikami starty w turniejach międzynarodowych, życzymy im sukcesów.

INFO: Michał Kaczmarek