środa, 15 maja 2024 Imieniny obchodzą: Strzeżysław, Robert, Berta, Cecyliusz, Atanazy, Zofia, Dionizja, Czcibora, Nadzieja, Izydor
12-03-2008 01:52, dodał: Arkadiusz Pieper czytano: 1054 razy

Pucharowe pojedynki młodzieży w judo

Przez dwa dni w sali judo Akademii Wychowania i Sportu w Gdańsku Oliwie walczyli judocy i judoczki do lat 23 w pojedynkach o Puchar Polski młodzieży. Prawo startu w Gdańsku nabyli kwalifikując się z eliminacji regionalnych. Pierwszego dnia walczyli mężczyźni, było ich 78/ w tym, reprezentowali 35 klubów. Z 14 reprezentantów Pomorza punktowane miejsca wywalczyło 12 zawodników a na podium stanęło 5. Na najwyższym stopniu podium stanęli dwaj zawodnicy S GKS Wybrzeże Gdańsk w najcięższych wagach, + 100 kg Janusz Cichowski i do 100 kg Marcin Buksiński. Pozostałe medalowe miejsca zajęli zawodnicy AZS AWF i S Gdańsk, srebrny medal wywalczył w wadze 90 kg Tomasz Domański, a na najniższym stopniu podium stanęli - 60kg Sebastian Przybysz,66 kg Filip Pawlikowski, 81 kg Błażej Mielcarek, piąte miejsca -60 kg Jacek Mackus /STS Gryf 3 Słupsk/ , 66 kg Mateusz Bołoz, 100 kg Tomasz Tałach / obaj S GKS Wybrzeże Gdańsk/, 90 kg Marek Skiba /UKS Galeon Gdynia/, +100 kg Michał Rosa / WKS Flota Gdynia/, 7 m. Robert Zalewski / S GKS Wybrzeże Gdańsk/. Najlepszymi w poszczególnych wagach byli: 60 kg Sebastian Janicki /WKS Śląsk Wrocław/, 66 kg Jakub Raczyński /GKS Czarni Bytom/, 73 kg Piotr Kurkiewicz /UKJ Ryś Warszawa/, 81 kg Kamil Kozłowski /TS Gwardia Olsztyn/, 90 kg Marcin Kośniewski /AZS Opole/, 100 kg Marcin Buksiński,+ 100 kg Janusz Cichowski /obaj S GKS Wybrzeże Gdańsk/.
W dzień po Dniu Kobiet startowały panie, na matach stawiło się 66 zawodniczek /11 z województwa Pomorskiego/, z 34 klubów. Z pomorskich judoczek 9 zajęło punktowane miejsca a cztery stanęły na podium. Na najwyższym stopniu podium w wadze do 70 kg stanęły - do 70 kg Daria Pogorzelec / S GKS Wybrzeże Gdańsk, uczennica o zwyciężczyni rankingu judo na najlepszych sportowców Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących im. Janusza Kusocińskiego w Gdańsku Oliwie/, oraz w wadze 78 kg Katarzyna Furmanek / AZS AWF i S Gdańsk/, stopień niżej jej koleżanka klubowa w wadze 52 kg Zuzanna Pawlikowska. Na najniższym stopniu podium stanęła Paulina Tomczyk /S GKS Wybrzeże/. Piąte miejsca zajęły - 57kg Fatima Mohamed - Seghir /S GKS Wybrzeże Gdańsk/, siódme – 48 kg Paulina Narewska, 63 kg Dominika Błach /obie AZS AWF i S Gdańsk/, 63 kg Natalia Wirkus / S GKS Wybrzeże Gdańsk/, 70 kg Aleksandra Skierska /UKS Opty Gdynia/. W poszczególnych wagach zwycięstwa odniosły: 48 kg Ewa Konieczny /GKS Czarni Bytom/, 52 kg Marta Kubań /Gwardia Warszawa/, 57 kg Ewa Knioła /Gwardia Warszawa/, 63 kg Agata Ozdoba /AZS Opole/, 70 kg Daria Pogorzelec /S GKS Wybrzeże Gdańsk/, 78 kg Katarzyna Furmanek /AZS AWF i S Gdańsk/ + 78 kg Joanna Jaworska /MKS Truso Elbląg/. Podkreślić należy, że wszystkie startujące zawodniczki z Pomorza są jeszcze juniorkami. Można jedynie żałować że nie mogą uczęszczać do Szkoły Mistrzostwa Sportowego, o powołanie której starania czynione są od trzech lat. Mogłyby tam rozwinąć w powiązaniu z nauką swój talent sportowy i nawiązać do dobrych tradycji gdańskiego judo kobiecego, którego najwybitniejszymi przedstawicielkami były Joanna Majdan / medalistka mistrzostw świata, Europy o Polski/, oraz Adriana Dadci- Smoliniec / medalistka mistrzostw Europy i Polski/.

INFO: Michał Kaczmarek