czwartek, 16 maja 2024 Imieniny obchodzą: Germeriusz, Trzebiemysł, Fidol, Wiktoriana, Wiktorianna, Jan Nepomucen, Ubald, Wiktorian, Andrzej, Szymon
26-09-2007 15:11, dodał: Arkadiusz Pieper czytano: 882 razy

Na matach Świata i kraju

Wyprawa do dalekiego Rio de Janeiro na Mistrzostwa Świata po kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie w Pekin 2008, nie bardzo udała się polskim judokom. Jedyną kwalifikację wywalczył zajmując 5 miejsce w wadze 81 kg Robert Krawczyk /Czarni Bytom/, a w jego wadze walczyło o awans na Igrzyska 67 zawodników. Robert Krawczyk cztery walki wygrał, dwie przegrał, jedną z mistrzem świata Tiago Camilo/Brazylia/ i o brązowy medal z Guillaume Elmontem /Holandia/ . Blisko miejsca dającego awans do Pekinu była Urszula Sadkowska /Rekord Olsztyn/, dwie walki wygrała i dwie przegrała, zajmując siódme miejsce. Zawodniczki gdańskiego AZS AWF i S Monika Cabaj i Paulina Raińczuk niestety nie przebrnęły eliminacji. Monika Cabaj wygrała dwie walki, ale przegrała z Aminatą Sall / Kanada/, która przegrała następną walkę i odpadła z turnieju. Paulina Raińczuk po jednej walce wygrała i przegrała. W mistrzostwach wystartowały 294 zawodniczki i 449 zawodników, reprezentujących 138 państw. Medale / 24 / i punkty wywalczyło 37 państw, najwięcej Japonia 3 medale złote, 3 srebrne, 4 brązowe, 1 piąte i 1siódme miejsce; 2 m. Brazylia - 3 z.,1 b.,2-5 i 1-7 m.; 3m. Francja 2 z., 2 s., 4 b., 1-5 m.; 28 m. Polska 1-5 i 1-7 m.. Jednak start w Mistrzostwach Świata, była to dopiero pierwsza klasyfikacja do Igrzysk, dająca komfort spokojnych przygotowań, co ma Robert Krawczyk. Pozostali reprezentanci będą musieli walczyć w turniejach Pucharowych i Mistrzostwach Europy, aby znaleźć się na czołowych miejscach listy rankingowej Europejskiej Unii Judo. Z listy rankingowej EUJ na dzień 21.05.2008 r. zakwalifikuje się pięć zawodniczek i dziewięciu zawodników.
Aktualnie na olimpijskiej liście rankingowej EUJ na dzień 25.09. 2007 r. najwyżej z polskich reprezentantów są: 52 kg Monika Cabaj - 8m.; 70kg Katarzyna Piłocik / MKS Czechowice-Dziedzice/ - 9m.; +78 kg Urszula Sadkowska- 6m.; 63 kg Paulina Raińczuk - 18m.; 66 kg Tomasz Adamiec /Ryś Warszawa/ - 9m.; 81 kg Robert Krawczyk-2m., kwalifikacja; 90 kg Krzysztof Węglarz /Wisła Kraków/-8 m.; 100kg Przemysław Matyjaszek- 6m.; +100kg Janusz Wojnarowicz – 9m. / obaj Czarni Bytom/. W podanej punktacji EUJ, uwzględniono punkty wywalczone w ostatni weekend na turniejach w Tallinie- kobiety i Birmingham-mężczyźni. W Tallinie 1m. wywalczyła Urszula Sadkowska /+78 kg/, 3 m. Inga Kołodziej / Gwardia Warszawa - 57 kg/; 5m. Monika Cabaj /57kg/; w Birmingham, 1m. Przemysław Matyjaszek /100kg/.
W tym samym czasie we Wrocławiu walczyli zawodnicy i zawodniczki o punkty w lidze indywidualno - drużynowej seniorów, punkty wywalczyli z Pomorza tylko reprezentanci Trójmiasta; kobiety - waga 57 kg 1m. Małgorzata Bielak, 2 m. Monika Woźniak, 7 m. Marta Wyżykowska; 63 kg 1m. Sylwia Deptuła; 70 kg 2m. Agnieszka Czepukojć;/ wszystkie AZS AWF i S Gdańsk/; 78 kg 3m. Paulina Tomczyk /S GKS Wybrzeże Gdańsk/ +78 kg 3m. Magdalena Kozioł; mężczyźni- 66 kg 7 m. Filip Pawlikowski ; 81 kg 3m. Błażej Mielcarek; 90 kg 3m. Paweł Czaplicki / wszyscy AZS AWF i S /; 100 kg 5m. Marcin Buksiński; +100 kg 3m. Janusz Cichowski / obaj Wybrzeże/. W klasyfikacji punktowej: kobiety 1 m. Czarni Bytom 45,o pkt., 2m. AZS AWF i S Gdańsk 36,5 pkt, 13 m. Wybrzeże Gdańsk 5,5 pkt; mężczyźni 1m. Czeni Bytom 46,5 pkt., 9 m. AZS AWF i S Gdańsk 12,5 pkt., 12. Wybrzeże Gdańsk 9 pkt.
Juniorzy młodsi po kwalifikacjach w Gdyni walczyli w Pucharze Polski juniorów i juniorek młodszy w Łodzi. Punktowane miejsca z Pomorza zajęli: 52 kg 1m. Aneta Jańczak /AZS ASWF i S Gdańsk/, 3 m. Karolina Tałach; 57 kg 1m. Halima Mohamed-Seghir / obie Wybrzeże Gdańsk/;63 kg 5m. Aneta Citko /Opty Gdynia/; 46 kg 1m. Wiktor Szypowicz ; 55 kg 5m. Tomasz Budzyński / obaj Wybrzeże/; 60 kg 1m. Sebastian Przybysz , 7m. Jacek Mackus / obaj STS Gryf 3 Słupsk/; 66 kg 7m. Maciej Szurmiej /Opty/; 90 kg 1m. Jakub Zarzeczny, 2 m. Tomasz Tałach /obaj Wybrzeże/, 7 m. Michał Nowosad /UKS Galeon Gdynia/. A najbliższy turniej klasyfikacyjny do PP juniorek i juniorów, w Gdyni 6.10.br.

INFO: Michał Kaczmarek