czwartek, 16 maja 2024 Imieniny obchodzą: Germeriusz, Trzebiemysł, Fidol, Wiktoriana, Wiktorianna, Jan Nepomucen, Ubald, Wiktorian, Andrzej, Szymon
05-09-2007 10:02, dodał: Arkadiusz Pieper czytano: 1667 razy

Przed Pekinem, po Sao Paulo i Bangkoku

Do Brazylii wyleciała reprezentacja polskich judoczek i judoków na Mistrzostwa Świata seniorów /13-16.09.2007 r./, na których można wywalczyć kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Gdańskie judo reprezentowane będzie przez dwie zawodniczki z AZS AWFiS Gdańsk, w wadze 52 kg Monikę Cabaj i 63 kg Paulinę Raińczuk. Start w Igrzyskach Olimpijskich zapewni sobie pierwsza piątka, w poszczególnych wagach, pozostali będą musieli walczyć w turniejach klasyfikacyjnych. Oby nasze zawodniczki tak powalczyły tak jak ich starsi koledzy Jarosław Poździk i Jan Siemiński, na IX Mistrzostwach Świata Masters. Wywalczyli brązowe medale, także w Brazylii - Sao Paulo,
Rozgrywane corocznie Mistrzostwa w kategorii Masters gromadzą na matach zawodników w wieku od +30 do +80 lat. Walki odbywają się w 11 kategoriach męskich i 8 kobiet - kategorie co 5 lat i oczywiście w kategoriach wagowych, takich jak mają seniorki i seniorzy. W mistrzostwach walczy się też w kategorii open i drużynowo, są też formy kata. Wszystko to w jednym czasie i miejscu, turniej trwa przez 6 dni.
W Sao Paulo startowało 850 zawodników i zawodniczek z 49 państw. Polskę reprezentowali dwaj zawodnicy, jeden z Gdyni, kapitan Marynarki Wojennej RP Jarosław Poździk i Jan Siemiński pochodzący z Bydgoszczy, ale aktualnie mieszkający w Kilonii /Niemcy/.
Jarosław Poździk startował w dwu wagach, do 100 kg /walczyło 14 zawodników/ i open /19/. W kategorii do 100 kg wywalczył 5 miejsce, przegrywając walkę o wejście do finału z reprezentantem Azerbejdżanu Azarem Asgarovem /wywalczył złoty medal/, a w walce o brązowy z Alexandrem Klimenko /Rosja/ w dogrywce, przedtem wygrywając dwie walki. Następnego dnia walczył w kategorii open, i tu było lepiej, stoczył 5 walk, i tylko jedną przegrał o wejście do finału z Washingtonem R. Donomai /Brazylia/. W walce o brązowy medal spotkał się ze złotym medalista wagi + 100kg ważącym 140 kg Helmutem Gfoellerem /Austria/, wygrał wywalczając brązowy medal. Jan Siemiński w kategorii do 49 lat, w wadze 100kg wywalczył brązowy medal, a mający polskie korzenie reprezentanci, Krzysztof Frankowski do 54 lat /Australia/, w kat. open wywalczył srebrny medal, do 100 kg brązowy i Waldemar Nierada /Niemcy/, w kat. 60 kg do 44 lat, złoty.
Warto przypomnieć, że w roku ubiegłym Jarosław Poździk wywalczył w Tours /Francja/ w wadze 100 kg złoty medal, co zaowocowało tym, że mógł wystartować w Brazylii. Po zdobyciu złotego medalu w Tours, gratulacje składał mu obserwujący walki warszawianin Jarosław Burzyński, życząc także złota w roku następnym, w odpowiedzi od Jarosława Poździka usłyszał, że to zbyt kosztowne, bo przecież u nas nikt nie dotuje startujących w mistrzostwach Masters. Zobowiązał się pomóc w wyjeździe i dotrzymał słowa.
Po mistrzostwach gdynianin spędził kilka dni na zwiedzeniu tak pięknego i egzotycznego dla nas kraju z przyjaciółmi.

x x x
W czasie wakacji w dalekim Bangkoku odbywała się letnia XXIV Letnia Uniwersjada, Trójmiejscy reprezentanci powrócili z medalami, złotym Berenika Tomsia i Dominika Kuczyńska /siatkówka, Energa Gedania Gdańsk/, srebrnym Igor Janik /la, rzut oszczepem, AZS AWFiS Gdańsk/, brązowymi - Iwona Machałek /judo, waga 52 kg/, Piotr Daniluk /strzelectwo, pistolet szybkostrzelny 25 m, Flota Gdynia/, Magdalena Bibrzycka i Marta Jujka /koszykówka, Lotos Gdynia/.

INFO: Michał Kaczmarek