czwartek, 9 maja 2024 Imieniny obchodzą: Karolina, Hiob, Grzegorz, Mikołaj, Beat
01-02-2007 11:45, dodał: Arkadiusz Pieper czytano: 823 razy

Halowe Mistrzostwa Polski juniorów i juniorów młodszych

Trzy dni trwały zmagania najlepszych w kraju lekkoatletów w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych, które odbyły się hali Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale 26-27.01.2007r.
Ogromnym sukcesem zakończyła się wyprawa żukowskich sportowców reprezentujących barwy UKS KOMANDOR w tej imprezie. Łukasz Kujawski zdobył złoty medal i tytuł Mistrza Polski na dystansie 3000m., Monika Dejk zdobyła brązowy medal w biegu na 800 m., Marek Kowalski brązowy medal na 2000 m a Adam Rejter zajął siódmą pozycję na tym samym dystansie.
Lekkoatleci województwa pomorskiego przywieźli ze Spały trzynaście medali, trzy z nich stały się udziałem żukowian co dało klubowi drugie miejsce za krajowym potentatem AZS AWF i S Gdańsk (cztery krążki).
W piątek 26.01.07 o 16.50 rozpoczęły się eliminacje do biegu na 800 m. juniorek. W trzech seriach startowały 24 najlepsze w kraju zawodniczki. Do finału awansowały zwyciężczynie serii i trzy zawodniczki z najlepszymi czasami. W dwóch pierwszych seriach wygrały faworytki. Znając wyniki podjęliśmy z Moniką decyzję o mocnym tempie. Ryzyko przegrania finiszu przy wolnym biegu eliminowałoby naszą zawodniczkę z udziału w finale (powiedział Marek Sięborski trener lekkoatletów). Monika tuż po starcie objęła prowadzenie i oddała je dopiero na 10 metrów przed metą. Drugi czas eliminacji zapewnił zawodniczce Komandora udział w sobotnim biegu finałowym. 27.01.07 o 11.50 na starcie finału stanęło 6 zawodniczek. Bieg odbywał się w wolnym tempie ponieważ żadna z faworytek nie chciała ryzykować utraty sił i przegranej na finiszu. Monika po niezbyt przyjemnych doświadczeniach z kilku ostatnich Mistrzostw Polski w których zajmowała czwarte lokaty cierpliwie czekała do ostatniej prostej, gdzie na przemian atakując, broniąc wywalczyła III miejsce i brązowy medal.
Pół godziny po Monice na starcie do biegu na 3000m juniorów stanął jeden z głównych faworytów Łukasz Kujawski. Do 2400 metra bieg prowadzony był w średnim tempie a Łukasz znajdując się cały czas w czołówce kontrolował wydarzenia. Zgodnie z ustaleniami sześćset metrów przed metą nasz zawodnik mocno przyśpieszył i powiększając z okrążenia na okrążenie przewagę niezagrożony minął linię mety ponad piętnaście metrów przed konkurentami. Dwa medale w 30 min !!!!!!.
Na bieg Marka Kowalskiego i Adama Rejtera trzeba było czekać do niedzieli do 12.50.
W pierwszej silniejszej z dwóch serii wystartowali Marek i Adam. Do 600 metra zawodnicy biegli w zwartej grupie, której przewodził Szymon Sznura. Od tego momentu w walce o medale liczyła się już tylko trójka zawodników. Na 1000 metrze zawodnik poznańskiego AZS oderwał się od konkurentów i ze znaczną przewagą minął linię mety. O drugie miejsce do ostatnich metrów walczyli Marek Kowalski i Rafał Wojciechowski ze Stali Nowa Dęba. Metę jako pierwszy minął Wojciechowski wyprzedając Marka o niespełna dwa metry. Adam przybiegł na dobrej siódmej pozycji. Biorąc pod uwagę fakt, że Marek przegrał tylko z zawodnikami o rok od niego starszymi a Adam był w swoim roczniku trzeci start obu naszych zawodników należy uznać za bardzo udany. Trenerem sekcji LA UKS KOMANDOR jest Marek Siemborski, któremu gratulujemy wychowanków.
Teraz odrobinę zasłużonego odpoczynku a potem treningi, obozy i kolejne zawody. W marcu mistrzostwa Polski w biegach przełajowych a od maja sezon letni, biegi na stadionie i marzenia o występach w Mistrzostwach Europy Juniorów ( Monika i Łukasz ) oraz Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych ( Marek i Adam ). Marzenia bardzo trudne do zrealizowania ponieważ minima ustanowione przez PZLA są niezmiernie „ wyśrubowane „.

INFO: UKS "Komandor"