Po ostatniej kolejce i przegranej Pogoni 3-1 w Wejherowie mocno skomplikowała się nasza sytuacja w tabeli. Szansę na uniknięcie baraży i zajęcie 9 pozycji w tabeli są iluzoryczne. By tak się stało Pogoń musi wygrać ostatnie spotkanie z Murkamem, w meczu Wisła Tczew - Czarni Pruszcz pada remis, a Start Mrzezino przegrywa u siebie ze zdegradowaną i najsłabszą drużyną ligi - Brdą Przechlewo. Jak widać, szansa by tak się stało jest niewielka, co nie oznacza że nie możliwa. W takim wypadku o miejscu w tabeli decyduje tzw. "mała tabela". Lęborczanie mają lepszy bilans zarówno z Wisłą Tczew, Czarnymi jak i Startem Mrzezino.
W nowym sezonie do IV ligi spadnie z III ligi Bałtyckiej Olimpia Sztum, Orlęta Reda i Rodło Kwidzyn. Awans uzyskała już Chojniczanka Chojnice i Gryf Wejherowo. IV ligę opuści Koral Dębnica, Polonez Bobrowniki, Unia Tczew i Brda Przechlewo. W zamian awansuje Wietcisa Skarszewy, Wierzyca Pelplin i Pomorze Potęgowo.
Nas interesują drużyny zajmujące drugie miejsca w obu grupach V ligi Gdańsk i Słupsk. Kandydaci do barażowych potyczek zaplanowanych na 20 i 24 czerwca br. prezentują się następująco...
Z grupy Gdańsk I awansowała na kolejkę przed końcem gry w barażach jest już pewna Polonia Gdańsk, która wygrała oba mecze z trzecią w tabeli Radunią Stężyca. Polonia słynie od lat z dobrej pracy z młodzieżą. Pierwszym bramkarzem Polonii jest jej wychowanek Paweł Rompa. Obroną gdańszczan kieruje doświadczony 32-letni Tomasz Michalski, były zawodnik m.in. Lechii/Polonii Gdańsk, Zagłębia Sosnowiec, Korony Kielce i Widzewa Łódź, który przed rundą wiosenną trafił do Polonii z Zatoki Puck. Formację defensywną tworzą z nim najczęściej wychowankowie: Mariusz Jary (1985), Patryk Pikulski (1992), Bartłomiej Ładniak (1989), Jakub Zgliński (1989). Z pomocników trener Bartosz Dolański stawia najczęściej na powołanego na konsultację szkoleniową w ramach Regions Cup UEFA (kadra młodzieżowa Pomorza) Michała Olbrysia (1986), Kamila Bieniaszewskiego (1986) czy Wojciecha Uzara (1985). W ataku błyszczy także powołany na konsultację Regions Cup wychowanek Adam Piątkowski (1991), zdobywca 18 bramek, a jego partnerem najczęściej jest Mariusz Marszeniuk (1977), mający na koncie 12 goli. W kadrze znajduję się także Dariusz Patalan (1977).
Z grupy Gdańsk II drugie miejsce na kolejkę przed końcem zajmują Żuławy Nowy Dwór Gdański. Trenerem jest Andrzej Bianga. Pierwszym bramkarzem jest doświadczony Jarosław Talik (1973), urodzony w Nowym Dworze, który na mistrzostwach Europy w 1990 zajął 3.miejsce z reprezentacją Polski do lat 16, były zawodnik m.in. Stomilu Olsztyn i GKS Bełchatów. W defensywie najczęściej grają: Karol Szwec, Maciej Piechnik, Adam Adamowicz i Mariusz Malinowski, a w pomocy: Marek Kruczkowski, Krzysztof Boniecki (9 goli w 16 meczach), Tomasz Górski (6 goli w 14 meczach) czy Łukasz Statkiewicz (7 goli w 8 meczach). Atak tworzą: Sławomir Tkaczyk, który w 21 spotkaniach trafił 22 razy do bramki rywali i Maciej Ciechanowski (16/16). Ciekawostką jest, że wielu z zawodników grających w drużynie z Nowego Dworu mieliśmy okazję oglądać w Lęborku w ramach II ligi futsalu, grupa pomorska, w drużynie Thermelu Nowy Dwór Gdański, a byli to m.in.: Krzysztof i Grzegorz Bonieccy, Tomasz Górski, Maciej Ciechanowski, Sławomir Tkaczyk, Krzysztof Grzegorczyk.
Wreszcie ze Słupskiej Klasy Okręgowej premiowane barażem drugie miejsce zapewnili sobie Czarni Czarne, których trenerem jest Jurek Marach. Skład Czarnych z meczu w Potęgowie, przegrany przez gości 2-0, wyglądał następująco: Handel, Łagoda (70 Łazor), Szaciukiewicz, Bartolewski, Kozanko, Wegner, P. Spryszyński (60 Remieniewicz), T. Spryszyński, Jankiewicz, Kościan, Hatała W kadrze Czarnych jest więc kilku znanych zawodników, m.in. Haziak, Hatała, Wegner czy P.Spryszyński.