W miniony weekend w Redzie można było spędzić aktywnie biorąc udział w rodzinnym turnieju tenisa stołowego, w ramach Dni Redy-Dzień Rzemiosła, odbyły się na stadionie MOKS i R imprezy sportowe a na uroczystej sesji Rady Miejskiej przyznano wyróżnienia m.in. za działalność sportową.
W sobotnie przedpołudnie a sali Zespołu Szkół, Ponadgimnazjalnych Uczniowski Klub Sportowy Półwysep - Malkor, na czele z prezesem klubu Markiem Gudalewiczem, zorganizował turniej rodzinny i VIP-ów w tenisie stołowym. Rozgrywano mecze w deblach rodzinnych i indywidualnie Vip panie i panowie. Była świetna zabawa, a niektórzy mogli się przekonać co to sportowa rywalizacja, bo brali pierwszy raz udział w turnieju sportowym. O ocenę poprosiliśmy trenera UKS Półwysep Malkor, turniej uważam za bardzo udany - mówi Andrzej Gorajski, wszyscy uśmiechnięci, zadowoleni, dobrze się bawili, część po wielu latach ponownie chwyciła za rakietki, jak mówili na tym nie poprzestaną. Planowane są kolejne turnieje i liczę ,że będzie większa frekwencja. Medaliści w swoich kategoriach zostali: deble rodzinne 1 m. rodzeństwo - Aleksandra i Michał Gudalewicz ; 2 m. ojciec z synem Kazimierz i Grzegorz Okrój; 3 m. ojciec z synem Arkadiusz i Grzegorz Fedde.
VIP - panie 1m. Teresa Kania, 2 m. Teresa Tkaczyk, 3 m. Urszula Ładanaj; panowie 1 m. Andrzej Byczkowski, 2 m. Kazimierz Okrój, Leszek Hebel.
W niedzielny ranek w auli Zespołu Szkół nr 1odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, w trakcie sesji wręczono medale Zasłużony dla Miasta Redy, wśród trójki wyróżnionych, medal przyznano Ginterowi Baranowskiemu – kierownikowi drużyny IV ligowych Orląt Półwyspu Reda i księdzu Andrzejowi Pradela. W uzasadnieniu przyznania medalu czytamy m.in.: Ginter Baranowski urodził w Redzie i do 1998 roku był mieszkańcem Redy. Od 1960 roku był zawodnikiem i działaczem Klubu Sportowego „ORLĘTA” Reda. W wieku 21 lat został Członkiem Zarządu i jednocześnie Wiceprezesem Klubu. W tamtym czasie Klub posiadał szereg sekcji sportowych takich jak: piłka nożna, lekkoatletyka, zapasy i tenis stołowy. Pełni funkcję kierownika sekcji piłki nożnej do dnia dzisiejszego, z pięcioletnią przerwą na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdy Klub zawiesił działalność. W połowie lat osiemdziesiątych nastąpiło reaktywowanie działalności Klubu, w którą aktywnie się włączył zajmując się głównie grupami młodzieżowymi piłki nożnej na terenie miasta Redy i okolic. Od 1992 do 1998 roku pełnił funkcję Członka Zarządu Klubu. Z obecną drużyną piłki nożnej – tworzoną w latach dziewięćdziesiątych – przeszedł wszystkie etapy awansu sportowego od juniorów młodszych do seniorów. Z sekcją seniorów, którą opiekuje się do dziś to jest dziewiąty sezon, uzyskał awans do IV ligi. W 2005 roku za swoją wieloletnią pracę w Klubie został uhonorowany przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. Podczas wieloletniej społecznej pracy w Klubie otrzymał szereg wyróżnień od władz miasta. Wykształcił i wychował wielu sportowców. Mimo przejścia na emeryturę i zmiany miejsca zamieszkania do dziś aktywnie kieruje sekcją piłki nożnej. Jest związany z Klubem na dobre i na złe.
Księdza Dyrektor Andrzej Pradela jest powszechnie znaną mieszkańcom naszego miasta, urodził się w Gdańsku. Od 12 lat jest związany z naszym miastem wykonując posługę Wikariusza w Parafii rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św. Katarzyny w Redzie. Przez te wszystkie lata pracował jako pedagog-katecheta w redzkich placówkach oświatowych. W wolnym od zajęć szkolnych czasie organizuje zajęcia sportowo – rekreacyjne dla dzieci i młodzieży . Podopieczni Księdza Andrzeja osiągają dobre wyniki sportowe. On sam w Redzie organizuje Turnieje Halowej Piłki Nożnej dla wszystkich drużyn KSM z Archidiecezji Gdańskiej. Po raz kolejny młodzież z KSM Reda zdobyła tytuł Halowego Mistrza Piłki Nożnej na zawodach, które odbyły się w Żukowie.
Po południu na stadionie programie Dnia Rzemiosła była też rywalizacja sportowa i wyróżnienia dla piłkarzy redzkich drużyn.
Jako pierwsi na murawę wybiegli piłkarze miejscowych drużyn Orlęta Półwysep,Celtic i Błyskawica aby udowodnić kto jest najlepszy w mieście, grając o puchar Burmistrza Krzysztofa Krzemińskiego. Na mokrym boisku gra była ostra jak to w derbach ale fair-play. Zwyciężyły Orlęta przed Celticiem i Błyskawicą./ Orlęta – Celtic 2:0; Błyskawica- Orlęta 0:0; Celtic- Błyskawica 1:0/. W przerwach rywalizowały w konkursach sportowych dzieci.
Kolejny punkt programu, rekreacyjno-sportowy to zmagania redzkich zakładów pracy z udziałem trzech zakładów: Cech Rzemiosł Różnych, Półwysep, Zombruk. W podnoszeniu ciężarka ważącego 17,5 kg w ciągu pół minuty na ilość wyciśnięć, kolejne zwycięstwo odniósł Adam Płocki, Zombruk, wykonał 34 powtórzenia. Przeciąganie liny wygrali przedstawiciele Cechu, zdecydowanie pokonując Półwysep i Zombruk. W trzeciej konkurencji- wyścig z jajkiem na łyżeczce, zwycięstwo należało do drużyny z Zombruka, która ostatecznie zwyciężyła w klasyfikacji generalnej. Jak co roku jednym z głónych punktów programu jest mecz Samorządowcy- Rzemieślnicy i Działacze Sportowi. Po emocjonującym i zaciętym meczu zwyciężyli Samorządowcy 3:2. Po meczu burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński uhonorował najlepsze drużyny pucharami we wszystkich konkurencjach, oraz wyróżnił najlepszych piłkarzy z redzkich drużyn za sezon 2007/2008: Robert Szudorowicz, Robert Wasilewski / Orlęta Półwysep/, Andrzej Pranga, Michał Walkusz /Celtic/, Arkadiusz Okrój, Krzysztof Kamin / Błyskawica Reda Rekowo/, Michał Nalepa, Piotr Morgiel /UKS Jedynka/.
Na zakończenie Dnia Rzemiosła, w sali kulturalno-widowiskowej MOKS i R odbył się turniej Baśki Kaszubskiej, w turnieju wzięło udział 16 graczy. Zwycięzcą ponad trzygodzinnych zmagań został Jan Kloka, wyprzedzając Stanisława Torchalskiego, Jana Licę, i Jerzego Dańca.
M.K. / FOTO: Jerzy Koska