środa, 15 maja 2024 Imieniny obchodzą: Strzeżysław, Robert, Berta, Cecyliusz, Atanazy, Zofia, Dionizja, Czcibora, Nadzieja, Izydor
21-02-2011 15:25, dodał: Piotr Łukaszewski czytano: 1099 razy

Medale dla Pomorza na XVII OOM w sportach zimowych

Początek roku to największa impreza sportów zimowych w kraju - Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach zimowych. XVII edycja odbywa się na terenie województwa małopolskiego w trzynastu dyscyplinach sportowych. Pomorze reprezentowane jest w pięciu dyscyplinach - czterech lodowych i jednej narciarskiej.

Mimo że nasze nadmorskie województwo kojarzone jest najczęściej z dyscyplinami letnimi bądź halowymi, to w zimowych też możemy pochwalić się medalami.

Po rozegraniu swoich dyscyplin pomorscy młodzi sportowcy zdobyli cztery medale: dwa srebrne i dwa brązowe zajmując w klasyfikacji medalowej 12 miejsce (1 miejsce zajęło woj. małopolskie, 2 - śląskie a 3 - podlaskie). W generalnej klasyfikacji województw pomorskie zajmuje 10 miejsce z 71 pkt (1 m. - woj. małopolskie, 2 - śląskie, 3 - dolnośląskie).

Narciarstwo alpejskie
Dużą niespodzianką był start pomorskiego zawodnika w narciarstwie alpejskim i zdobycie medalu. Paweł Jaksina (UKS De la Salle Gdańsk) zostawił za sobą reprezentantów województw, którzy mają możliwość treningu na stokach, a na Pomorzu tylko wzgórza morenowe. W slalomie gigancie Paweł wyszusował 4 i 3 miejsce, w dwuboju slalomowym zdobył srebrny medal, a w slalomie 15 miejsce. Dla swojego klubu jako jedynak zdobył 13 pkt i 12 miejsce wśród 24 sklasyfikowanych klubów. Zawodnika do startu przygotowali Piotr i Wacław Czyżewscy.

Curling
Z medalami wróciły też przedstawicielki SCC Wa ku'ta Sopot startujące w curlingu. Po eliminacyjnych pięciu kolejkach z dwoma wygranymi i trzema porażkami zajęły czwarte miejsce. Walczyły o brązowy medal z wyprzedzającą je drużyną KŚ AZS Politechnika Śląska Gliwice - wygrały 6:2. Brązowe medale otrzymały - Daria Wyrzykowska, Wiktoria Jędrzejczyk, Aleksandra i Kornelia Serba, Viktoria Sitkiewicz, trener Bartosz Sitkiewicz. Drużyna chłopców z jednym zwycięstwem i czterema porażkami zajęła piąte miejsce. W klasyfikacji klubowej sopocianie zajęli trzecie miejsce z 29 pkt.

Short track
 W łyżwiarstwie szybkim short tracku reprezentowani byliśmy przez trójkę z GKS Stoczniowca Gdańsk - Joannę Ciesielską, Michała Kłosińskiego i Rafała Grycnera. Rafał Grycner na dystansie 500 m juniorów młodszych zajął 2 miejsce, a na dystansie 1500 m oraz w wieloboju - 4 miejsca. Michał Kłosiński na dystansie 1000 m zajął 7 miejsce, na dystansie 1500 m - 8 miejsce, a w wieloboju 9 miejsce. Łyżwiarze szybcy na krótkim torze w punktacji klubowej zajęli szóste miejsce z 21 pkt.

Łyżwiarstwo figurowe
Przedstawicielami Pomorza na Olimpiadzie byli zawodnicy GKS Stoczniowiec Gdańsk, startujący w konkurencji solistek juniora młodszego: Elizavieta Labunets - 8 miejsce, Anna Dębicka - 11 miejsce i Martyna Czarnobaj - 16 miejsce. W konkurencji solistek juniora Julia Stachowiak zajęła 11 miejsce. W klasyfikacji klubowej, z 8 punktami Stoczniowiec zajął 8 miejsce.

Hokej na lodzie
 W pierwszym meczu eliminacyjnym hokeiści GKS Stoczniowiec Gdańsk przegrali z UKS Sielec Sosnowiec 1:3 a w kolejnym z UKH Unia Oświęcim 6:2.

Wszystkim medalistom i reprezentantom Pomorza, którzy zakończyli starty w XVII OOM w Sportach Zimowych należą się gratulacje i życzenia osiągania jeszcze lepszych wyników w ulubionej dyscyplinie sportu.

Żródło: Michał Kaczmarek