sobota, 27 kwietnia 2024 Imieniny obchodzą: Felicja, Anastazy, Marcin, Zyta, Piotr, Teofil, Andrzej, Kanizjusz, Bożebor
18-06-2010 15:36, dodał: Piotr Łukaszewski czytano: 1719 razy

Daria Pogorzelec w drodze do Londynu

Międzynarodowy Turniej judo w Tallinie (Estonia) z cyklu Pucharu Świata, ostatni w pierwszym półroczu w którym walczyły kobiety, był bardzo szczęśliwy dla Darii Pogorzelec judoczki SGKS Wybrzeża Gdańsk.. Startująca w wadze 78 kg gdańszczanka, po pokonaniu czterech przeciwniczek z 11 startujących w wadze, dwie Chinki - Zhang Zhehui (wazari, yuko), Zhang Jie (yuko) i Niemki - Joseffine Vostry (wazari, 2 yuko), Annike Heise (ippon), stanęła na najwyższym stopniu podium.

W Tallinie Daria wylosowała ponownie te same chińskie judoczki co przed tygodniem w Pucharze Świata w Bukareszcie, tam z Jie wygrała w eliminacjach przez yuko, a Zhehui przegrała przez ippon walkę o brązowy medal.

Młoda, 20-letnia judoczka Wybrzeża, zaczynając w roku ubiegłym międzynarodowe starty w kategorii seniorek, po raz pierwszy wygrała turniej Pucharu Świata, choć miała już w tym półroczu bardzo dobre wyniki - w Pucharach Świata wywalczyła 3 m. (Tunis), 5 m. (Bukareszt) i takie samo w mistrzostwach Europy seniorek. Daria Pogorzelec w swoim dorobku wywalczone: złote medale Mistrzostw Polski - 1 w kategorii junior młodszy, 4 junior, 2 kategorii senior i tej samej kategorii 1 brązowy, brązowe medale mistrzostw Europy kadetek i juniorek, 5 m. w ME juniorek.

Od tego roku zaczęły się kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich, tak więc stoi przed dużą szansą aby w 2012 wystąpić na olimpijskim tatami w Londynie. Jednak przy jej talencie, czeka ją jeszcze dużo ciężkiej pracy aby wystartować na Igrzyskach.

W Tallinie na najniższym stopniu podium stanęła w wadze +78 kg, kolejna nasza kandydatka do zakwalifikowania się do Londynu Urszula Sadkowska (Gwardia Opole); 5 m. w kat. 70 kg wywalczyła Katarzyna Kłys (Judo Czechowice-Dziedzice).

Równolegle w Lizbonie walczyli mężczyźni. Grzegorz Eitel (Gwardia Warszawa) zajął 2 m. w wadze +100 kg.

O kolejne punkty do światowego rankingu judoczki i judocy walczyć będą w turnieju Grand Slam w Moskwie 3-4 lipca, jednak wcześniej, 25-27 czerwca w Teplicach (Czechy) o tytuły mistrzów Europy będą walczyły juniorki i juniorzy młodsi. Polski Związek Judo do reprezentacji Polski powołał trzy zawodniczki AZS AWFiS Gdańsk - w wadze 57 kg Magdalenę Miller (aby powtórzyła lub poprawiła wynik z kwietnia gdzie w Pucharze Europy w Teplicach zajęła 2 m.), 63 kg Natalia Czaplicka, 70 kg Aleksandra Jabłońska. Młodym pomorskim zawodniczkom życzymy udanego startu.

O dobre wyszkolenie judoków stara się AWFiS w Gdańsku gdzie w ramach Unijnego Projektu Oliwska Kuźnia Olimpijczyków zajęcia na macie prowadzi Hiromi Tomita. Ale wiadomo że sport to nie tylko trening. Seminarium dla zainteresowanych obecnych i przyszłych trenerów z zakresu psychologii "Sport pozytywny: propozycja z perspektywy psychologii sportu" poprowadził dr Artur Poczwardowski, były judoka akademickiego klubu, obecnie profesor psychologii sportu i optymalnego działania na Uniwersytecie Denver (Kolorado, USA), oraz Wyższej Szkole Psychologi Społecznej w Warszawie, jest konsultantem Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego.

W sobotę 29 czerwca Hiromi Tomita o godz. 13:00 w sali judo AWFiS Gdańsk poprowadzi specjalny trening dla pomorskich dzieci.

Pomorski Okręgowy Związek Judo w Gdańsku uhonorował okolicznościowymi statuetkami uczestników Mistrzostw Świata Masters, złoty medal M 3 Jarosław Poździk; brązowy M 4 Zbigniew Kamiński; 5 m. M 3 Adam Poździk; 9 m. M 4 Artur Cyman (wszyscy Gdynia, Marynarka Wojenna RP); srebrny M 4 Jacek Czarkowski (Gdynia); 9 m. M 5 Sławomir Tałach (Pruszcz Gdański).

Żródło: Michał Kaczmarek