niedziela, 12 maja 2024 Imieniny obchodzą: Wszemił, Dominik, Epifani, Nawoja, Domicjan, Domicjana, Joanna, Pankracy, Jazon, Jan
06-04-2009 21:01, dodał: Arkadiusz Pieper czytano: 939 razy

Udane mistrzostwa judoków i niepokój środowiska

Rekordowa liczba judoczek (131) i judoków (263)stawiła się na dwudniowe Mistrzostwa Polski juniorek i juniorów w Opolu. Mistrzostwa odbywały się bez eliminacji regionalnych, najwięcej pań startowało w wadze 57 kg a panów w 73 kg – 64.
Pierwszego dnia turnieju pomorscy judocy wywalczyli cztery tytuły mistrzowskie, dwa wicemistrzowskie, jeden brązowy medal, jedno piąte i trzy siódme punktowane miejsca – na osiem wag w których walczono. Drugi dzień mistrzostw przyniósł kolejne medale, w pozostałych rozgrywanych ośmiu wagach.
Ogółem pomorscy młodzi judocy do lat 19, wywalczyli siedem złotych, po trzy srebrne i brązowe medale, jedno piąte i pięć siódmych punktowanych miejsca.
W łącznej klasyfikacji medalowej na 31 klubów które wywalczyły medale, na pierwszym miejscu S GKS Wybrzeże Gdańsk, 5 złotych 1 brązowy; 3m. AZS AWF i S Gdańsk 2 złote, 2 srebrne; 22-31 m. po jednym brązowym UKS Opty Gdynia i STS Gryf 3 Słupsk. W klasyfikacji punktowej, wśród kobiet sklasyfikowano 51 klubów, 1m. AZS AWF i S Gdańsk - 50 pkt. 2m. S GKS Wybrzeże, 21- 22m. UKS Opty Gdynia -10; 23- 28 m. STS Gryf Słupsk - 9; mężczyźni 1m. GKS Czarni Bytom 98 pkt., 2- 3.m. Gwardia Wrocław i S GKS Wybrzeże - 45 pkt., 6 -
7 m. AZS AWF i S Gdańsk - 30., 17. UKS Opty Gdynia - 9, 18 – 20 m. WKS Flota Gdynia - 8. Medale indywidualne – złote, SGKS Wybrzeże Gdańsk, 57 kg Halima Mohamed-Seghir, w tej samej wadze brązowy siostra Fatima; 70 kg Daria Pogorzelec, w finale pokonała koleżankę zza między Weronikę Mielcarek (AZS AWF i S Gdańsk), drugie srebro dla rodziny Mielcarków wywalczył Błażej w wadze 81 kg, Jakub Zarzeczny 90 kg, Tomasz Tałach w finale do 100kg pokonał swojego imiennika z AZS AWFiS Gdańsk Tomasza Domańskiego, powyżej 100 kg Damian Nasiadko. Z akademickiego klubu na najwyższym stopniu podium stanęły Zuzanna Pawlikowska- 52 kg i Katarzyna Furmanek - 78 kg.
Ponadto brązowe medale wywalczyli, Weronika Przybysz 48 kg (STS Gryf 3 Słupsk) i Jacek Kreft 73 kg (UKS Opty Gdynia); piąte miejsce – Dominika Błach 63 kg, siódme - Sebastian Przybysz 73 kg (oboje AZS AWF i S Gdańsk), Aneta Citko i Agnieszka Dominik 63 kg (obie UKS Opty Gdynia), Kamil Wereszczak 55 kg , Michał Strychacki 60 kg (obaj WKS Flota Gdynia). Były to udane mistrzostwa dla pomorskiego judo, jednakże środowisko jest zaniepokojone informacjami dochodzącymi z zasłużonego dla Gdańska, regionu i Polski klubu S GKS Wybrzeże Gdańsk, osiągającego aktualnie także świetne rezultaty w grupach młodzieżowych o czym m. in. wyżej.
Klub może zawiesić działalność z powodu braku bazy treningowej. W miejscu gdzie obecnie trenują, przy ul. 3- Maja 9 c w Gdańsku, w przedwojennej ujeżdżalni zaadoptowanej w latach 70 ubiegłego wieku na pierwszą w kraju salę judo gdzie zastosowano nietypową technologie położenia parkietu na oponach samochodowych, gdzie znajduje się mata tatami, ma podobno powstać parking i do czerwca klub ma opuścić salę.Zawodnicy, trenerzy, rodzice, władze Pomorskiego Okręgowego Związku Judo w Gdańsku liczą na szybką pomoc władz miasta Gdańska, aby proces szkoleniowy nie został przerwany dla 150 młodych judoków trenujących w tym miejscu, bo przecież w drugim półroczu czekają reprezentantów klubu straty na turniejach mistrzostw Europy, świata i walka o medale dla miasta Gdańska, nie licząc aspektu wychowawczego wobec tych młodych osób.

zdjęcie: Pomorska Gala Sportu Młodzieżowego; od prawej Marszałek Woj. Pomorskiego Jan Kozłowski, Damian Nasiadko, Halima Mohamed - Seghir,Katarzyna Furmanek, Jakub Zarzeczny, trenerzy S GKS Wybrzeże- Tomasz Loisicki i Sławomir Tałach, prezes PFS Marek Fostiak

Żródło: Michał Kaczmarek - mieszkaniec Redy