niedziela, 28 kwietnia 2024 Imieniny obchodzą: Paweł, Maria, Waleria, Marek, Przybycześć, Afrodyzy, Afrodyzjusz, Afrodyzja, Arystarch, Andrea
24-08-2007 19:00, dodał: Arkadiusz Pieper czytano: 1349 razy

Czy pójdą w ślady Czesława Langa?

Sierpniowy, czteroetapowy międzynarodowy wyścig kolarski juniorów „Cena Slovenska”- Grand Prix Slovakia 2007, rozgrywany był w okolicach Trecina w Słowacji. Silnie obsadzony wyścig, w którym udział wzięło 94 zawodników reprezentujących 10 państw, a wśród nich dwie grupy z Polski, nasza kaszubska z GKS Cartusia Kartuzy i ALKS Grudziądz.
A jak było na etapach:
I etapPaweł Poljański - Cartusia i Paweł Brylowski - Grudziądz. Na podjeździe, na 12 rundzie zaatakował Paweł Poljański, z pozytywnym rezultatem. Przyjeżdżając jako pierwszy do mety, na 15 km odcinku uzyskał przewagę 1:13 min., osiągając na etapie prędkość 38,54km/godz. Pozostała siódemka uciekinierów walczyła o pozostałe miejsca na podium. Na najniższym stopniu stanął drugi zawodnik z Polski, Paweł Brylowski, nieznacznie przegrywając z czechem.
II etap: 118 km - 8 rund /1 runda-14,75 km/.Na rundzie jeden wymagający podjazd. Zadaniem na trasie II etapu dla polskich zawodników, było utrzymanie koszulki lidera przez Pawła Poljańskiego, oraz wyprowadzenie Pawła Brylowskiego na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Etap rozgrywał się podobnie jak dzień wcześniej. Na pierwszych kilometrach odjechała od peletonu kilku osobowa grupa, było tam też trzech polskich reprezentantów. Jechali bardzo czujnie i zdobywali punkty na lotnych i górskich premiach, co w końcowym efekcie dało zieloną koszulkę najlepszego górala Adrianowi
Frańczukowi /Grudziądz/. Ucieczka jednak została zlikwidowana na trzeciej górskiej premii. W momencie gdy jedna ucieczka została dogoniona, zainicjowano drugą w pięcioosobowym składzie, jak okazało się, decydującą. Jechali w niej Paweł Poljański i Paweł Brylowski . Na ostatnim podjeździe nie wytrzymał tempa zawodnik gospodarzy - Słowak. Finisz rozegrał się pomiędzy dwoma polskimi kolarzami i dwoma rosyjskimi. Na mecie pierwszy był Igor Boey, drugi Paweł Brylowski, uzyskali taki sam czas, cztery sekundy za nimi z tym samym czasm Vadim Maslennikow i dysponujący słabszym finiszem Paweł Poljański. Zwycięzcy uzyskali przewagę 6,06 min. nad peletonem, zwycięstwa uzyskał na etapie prędkość 38,54km/godz.
Drugie miejsce na etapie umocniło Poljańskiego na pozycji lidera i wyprowadziło Brylowskiego na 2 miejsce, po dwu etapach. Wszystkie założenia etapu zostały wykonane w 100%.
III etap: wyścig na czas na dystansie 1,1km, start u podnóża zamku znajdującego się na szczycie stromego podjazdu, gdzie była meta. Najlepiej z Polaków pojechał Paweł Brylowski, zajmując 4 miejsce z czasem 2:06,01 min./ zwycięzca 2:03,26/. Lider, drugi Paweł zajął 13 miejsce z czasem 2:12,22 ale utrzymał żółtą koszulkę. O trudności tej krótkiej trasy niech świadczy średnia prędkość zwycięzcy, 32,20 km/godz.
IV etap:do pokonania było 106, 3 km - 3 rundy/ 1 runda- 35,43 km/. Na każdej rundzie znajdowały się 2 bardzo trudne podjazdy - 12 i 14%. Zadaniem dla zawodników z Kartuz i Grudziądza, było utrzymanie I i II m-ca w klasyfikacji generalnej wyścigu, oraz utrzymanie koszulki najlepszego górala.
Na pierwszym podjeździe uformowała się cztero osobowa ucieczka w której znalazło się 4 czechów. Współpracowali oni zgodnie, dało to im przewagę dochodzącą do 3 min. nad peletonem. Utrzymywali ją do rozpoczęcia ostatniej 3 rundy, tutaj polscy zawodnicy rozpoczęli pościg za uciekinierami.
Na metę wjechało dwóch czechów, trzeci stracił 32 sek. do zwycięzcy, czwartego dogonił peleton, który przyjechał na metę ze strata 36 sek., w którym byli prowadzący po trzech etapach polscy zawodnicy. Była to zbyt mała różnica czasowa by zagrozić czołówce, średnia prędkość zwycięzcy 38,43 km/godz.
Klasyfikację generalną - Grand Prix Slovakia 2007, wygrał Paweł Poljański -/GKS Cartusia Kartuzy/ z czasem 8.04:46 , 2. Paweł Brylowski /ALKS Grudziądz/ 8.05:48, 3. Vadim Maslennikov /Rosja/ 8.06:08.
Nie udało się obronić zielonej koszulki najlepszego górala polskiemu zawodnikowi, Adrian Frańczuk/ Grudziądz/ zajął 2 miejsce. W klasyfikacji najaktywniejszego zawodnika Mateusz Nowaczek /Grudziądz/ zajął 3 miejsce.
Wyścig ukończyło 71 zawodników, z Cartusii 2 - Poljański i Sebastian Malecki z 5 którzy wystartowali, Damian Dobka, Tomasz Marzec, Piotr Kodron.