wtorek, 23 kwietnia 2024 Imieniny obchodzą: Adalbert, Wojciech, Gerard, Helena, Jerzy, Gabriela, Gerarda
Kaszëbsczi jazëk Polski English Deutsch
30-08-2010 15:26, dodał: Piotr Łukaszewski czytano: 2262 razy

Finał tenisowego Family Cup 2010 w Redzie

fot. Michał Kaczmarek

W Redzie i Rekowie Górnym na kortach Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji oraz Hotelu Wieniawa zakończył się finał XIV Amatorskich Tenisowych Mistrzostw Polski w Rodzinnych Deblach i Mikstach Family Cup 2010..

Finał rozgrywany był sprawnie, acz z przygodami pogodowymi, ale szczęśliwie rozegrano wszystkie zaplanowane mecze a było ich przez trzy dni 85.

W finale zagrało 38 par (Szczecin, Darłowo, Warszawa, Gorzów Wlkp., Sieradz, Poznań, Pobiedziska, Strzelno, Puławy, Bydgoszcz, Olsztyn, Pabianice, Bełchatów, Trzebnica, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rumia, Wejherowo, Reda): miksty - 18, deble mężczyzn - 16, deble kobiet - 4. Każda z par zagrała co najmniej po dwa mecze, a te były zacięte i emocjonujące jednak grane fair play.

Zasadą Family Cup jest, że zwycięzcy nagradzani są pucharami i dyplomami, ale są też cenne nagrody rzeczowe rozlosowywane wśród wszystkich uczestników finału.

Po zakończeniu mistrzostw poprosiliśmy o krótką rozmowę głównego organizatora Family Cup, Janusza Leszczyca-Zielonackiego:
Ile par zagrało w eliminacjach regionalnych (Warszawa, Reda, Katowice, Wrocław, Łódź, Kraków, Szczecin, Pobiedziska k. Poznania)?
W 8 eliminacjach grało 250-300 par.

XIV edycja tenisowa za nami czy pamięta pan ile par grało w pierwszej edycji?
Nie potrafię powiedzieć, ale zdecydowanie mniej niż obecnie. Od samego początku przyjęliśmy założenie że organizujemy te mistrzostwa regionalne wg podziału Polskiego Związku Tenisowego, formuła musiała się sprawdzić. Mogę jeszcze dodać, że tegoroczni mistrzowie w grach podwójnych panowie Umbras z Olsztyna zaproponowali aby w jednym z najrozleglejszych regionów (Mazowieckie, Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie), zorganizować dodatkowe eliminacje wszystko na to wskazuje że będzie 9 turniejów eliminacyjnych, co powinno jeszcze zwiększyć frekwencję.

Obserwując finał XIV mistrzostw, okazuje się że wyrosło nowe pokolenie grające w Family Cup.
Powiedziałbym tak, są dwa założenia ideowe organizacji zawodów Family Cup, imprez dla prawdziwych amatorów, jednak jest oczywista że sport jest najtańszą a zarazem najważniejszą formą ochroną własnego zdrowia-sprawności, aby ludzie mogli długo żyć w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Również poprzez organizację zawodów o charakterze rodzinnym zdajemy sobie sprawę że rodzice są pierwszymi trenerami i idolami sportowymi dla dzieci. Mają znakomity wpływ na to czy ich dziecko rozpocznie karierę sportową z prawdziwego zdarzenia. Mam znakomite przykłady przez te 15 lat Family Cup, nasze zawody były pierwszym krokiem do kariery np. sióstr Radwańskich w tenisie, Mai Włoszczowskiej - kolarstwo górskie, ostatnio Ola Dawidowicz - młodzieżowa mistrzyni świata w kolarstwie górskim zaczynała karierę startując dwukrotnie w edycjach Family Cup, nie mówiąc o licznych juniorach i seniorach z powodzeniem kontynuujących swą karierę sportową w gronie wyczynowców.

Jakie dyscypliny obejmuje Family Cup?
Aktualnie Family Cup to w ciągu roku 62 imprezy w 4 edycjach. W zimie 18 imprez w narciarstwie biegowym, zjazdowym i snowboardzie. Koniec maja zaczynamy grać w tenisa ziemnego. Początek maja to eliminacje w kolarstwie górskim, 18 imprez w 17 regionach i finał. W tym roku 4 raz organizujemy zawody w pływaniu, jest podział na województwa, nie organizujemy finału bo wszyscy startują na tym samym dystansie i automatycznie wyniki wskazują kto zostaje mistrzem Polski w danej kategorii wiekowej.

Organizacja Family Cup kosztuje, skąd środki?
Oczywiście kosztuje, mamy wsparcie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jest to duża pomoc i ułatwia wsparcie innych firm i sponsorów.

Wyniki:
Deble kobiet
1. Anna Kamińska z córką Julią Zawitowską (Gdynia)
2. Joanna Flis z córką Moniką Boguszewicz (Puławy)
3. Teresa Krzyżanowska z córką Małgorzatą Liedke (Sopot)
4. Jadwiga i Joanna Szymaczak, siostry (Gorzów Wlkp.)

Deble mężczyzn
1. Marcin i Paweł Umbras, bracia (Olsztyn)
2. Marcin i Krzysztof, bracia (Gorzów Wlkp.)
3. Łukasz i Mikołaj Pobereszko, bracia (Warszawa)
4. Włodzimierz Wilamowski z synem Michałem (Rumia)
Marek Trojan z synem Rafałem (Wejherowo) zakończyli start w 1/16 finału

Miksty
1. Karolina i Robert Muszyńscy, małżeństwo (Szczecin)
2. Włodzimierz Prażmowski z córką Pauliną (Warszawa)
3. Dorota i Rafał Sitarz, małżeństwo (Warszawa)
4. Elżbieta Bauć z synem Januszem (Warszawa)
Jerzy Conradi z córką Luizą (Reda) zakończyli start w 1/8 finału
Joanna, Andrzej Bartkowscy, małżeństwo (Gdańsk) zakończyli start w 1/16 finału
Grażyna z synem Tomaszem (Gdańsk) zakończyli start w 1/16 finału

Kolejna edycja XV Amatorskich Tenisowych Mistrzostw Polski w Rodzinnych Deblach i Mikstach Family Cup w roku przyszłym. Finał odbędzie się na Olimpijskich Kortach we Wrocławiu.

Żródło: Michał Kaczmarek
 
Oceń artykuł:
Ten artykuł jest oceniany na
  • 3
Masz swoje zdanie? Przedstaw je! Komentuj zgodnie z Zasadami Opinii.
Więcej różnych opinii i komentarzy znajdziesz na sportowym forum.
 
Redakcja | O nas | Patronat medialny | Reklama | Polityka prywatności | Linki | Kontakt